Deprem Gerçeği Çalıştayı 2’nci Gününde

 Murat KANBER 09/11/2016 GÜNCEL/ ÇEVRE 2028
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi´nin düzenlediği 3´üncü Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı bugün de devam etti.

Kocaeli Ticaret Odası’nda düzenlenen çalıştayın moderatörlüğünü Prof. Dr Şerif Barış yaptı. İki oturumda gerçekleştirilen çalıştaya subaylar, AFAD yöneticileri, İtfaiye çalışanları ve Ford Otosan’dan katılımcılar yer aldı.

Birinci oturuma Dr. Birger Lühr, Gebze Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Can Zülfikar ve Kocaeli Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Şerif Barış konuşmacı olarak katıldı.

‘Doğal Tehlikeleri Anlamak İçin Sismik Yapı Araştırmaları’ konusunu ele alan Dr. Lühr, “Deprem araştırmaları üzerine çalışmalar yapıyorum. Depremi asla öngöremiyoruz. Önceden tespit edemediğimiz için önlem alınmak zorunda. Alınan her önlem tehlike riskini azaltır” dedi.

‘Daha sonra, Deprem Erken Uyarı ve Acil Müdahale Sistemleri’ konusunda bilgiler veren Dr. Zülfikar, “Acil müdahale sistemleri ile deprem bittikten sonra depremin gerçekleştiği alanlar harita üzerinde belirlenir. Haritada tespit edilen bu alanlara arama ekipleri ve sağlık ekiplerinin ulaşması daha kolay olacaktır. Ayrıca nüfus bilgisine, bina yapılarının bilgisine sahip olunması gerekir” diye belirtti.

“Her birey kendi üstüne düşen görevi yerine getirmeli”

Afet Risk Azaltma Çalışmalarında Belediyelerin Rolü, Kocaeli Ve İnegöl Örnek Çalışmaları konularını ele alan Prof. Dr. Barış, “2011 Japonya Depremi’nde bende Japonya’daydım. Bizzat o duyguları yaşadım” diyerek sözlerine başladı. Daha sonra sözlerine “Vatandaşların depremlerde alınması gereken önlemleri devletten beklememeliler. Afet sırasında teknolojik sistemler doğru çalışmayacak. Her birey kendi üstüne düşen görevi yerine getirmeli. Bu ABD’ de de dünyanın başka ülkelerinde de geçerlidir” diye devam etti. Barış, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin deprem konusunda üstüne aldığı sorumluluğu fazlasıyla yaptığını belirterek teşekkürlerini iletti.

Prof. Dr. Ülkü Yetiş, Erkan Koparmal, Oğuz Yıldız, Ahmet Sertkan ve Necmi Kahraman’ın katılımıyla çalıştayın ikinci oturumu gerçekleşti. Katılımcılar teknolojik kazalar ve çevresel etkileri, endüstriyel kazalara AFAD yaklaşımı, deprem sonrası yapılan iyileştirme çalışmaları ve acil duruma hazırlık, fabrikada deprem sonrası yapısal ve idari önemler ve depremde çevresel riskler ve atıkların yönetimi konularını ele aldılar.

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Makarnadan Köprüler Yarıştı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından bu sene ilki düzenlenen 'Makarnadan Köprü Yapma Yarışma'sında KOÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Böl&...

Daha Fazla Göster 23/03/2017 || 2054

Yıkımlara Çözüm Yalıtım!

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği tarafından "Yapılarda Su Yalıtımı" semineri düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak BTM Teknik Danışmanı Jozef Bonfil katıldı. 

Daha Fazla Göster 17/03/2017 || 2030

Akedemisyen Kadınlar Sergide Buluştu

Kocaeli Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (Tmmob) şubesi ev sahipliğinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Kadın Akademisyenler Sergisi gerçeklerşti. 11 farklı üniversiteden 26 sanatç...

Daha Fazla Göster 09/03/2017 || 2019

Annelik Bir İşlev Değil Tutkudur

Kültürel Etkinlikler Platformu kapsamında ‘Etkinlikizi’ grubunun düzenlediği Annelik ve Psikanaliz Söyleşisi Kocaeli Şubesi Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB)’ da gerçekleştirildi. Etkinliğe, Uzm. Dr. Psikiyatri Figen Abacı, Psikol...

Daha Fazla Göster 02/12/2016 || 2029

Deprem Gerçeği Çalıştayı 2’nci Gününde

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi´nin düzenlediği 3´üncü Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı bugün de devam etti.

Daha Fazla Göster 09/11/2016 || 2029

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği,

Daha Fazla Göster 08/11/2016 || 2036

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler