Kübra Topçuoğlu 08/11/2016 GÜNCEL/ ÇEVRE 2029
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği,

Üç gün sürecek olan çalıştayın açılışına Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Zekeriya Özal, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele katıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı tanıtım filmiyle başlayan çalıştay, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özal'ın konuşmasıyla devam etti. "Çalıştayda ortak akıl çalışacak" diyen Özal panelin verimli olmasını istediğini belirtti.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü yaptığı konuşmasında 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde yaşadıklarından bahsetti. Sözlerine, "Hem bir üniversite rektörü hem de depremde göçük altında kalmış biri olarak konuşacağım" diyerek başlayan Hülagü, " AFAD, Kızılay ve birçok sivil toplum kuruluşları olabilecek doğal afetlere karşı bilinçlendirmeli. Lojistik gelişmeleriyle hazır olması ve bu kuruluşlara ilgi gösterilmesi gerçekten çok önemli" diyerek depremden sonra yapılması gerekenlere de dikkat çekti.

"İnsanın En Temel Ve Zengin Varlığı Akıldır"

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu konuşmasına başlarken Marmara Depremi'nde hayatını kaybeden insanları andı. Güzeloğlu, "Hem ülke hem de toplum olarak depremi bilmiyorduk ta ki 1999 depremine kadar. O gün yaşandıktan sonra Türkiye sarsıldı ve deprem riskini anladı. Biz de Kocaeli şehri olarak zamanı belli olmayan fakat kesin olacağı deprem için neler yapabiliriz çocuklarımızı ve gençlerimizi nasıl bilinçlendirebiliriz bunları araştırıyor ve çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu. Ayrıca Vali Güzeloğlu, deprem riskini en aza indirmeyi hedeflediklerini ve gelecekte buna yönelik gelişmeler yaşanmasını umduğunu belirtti.

"Depremde Beklenmedik Senaryolar Gerçekleşebilir"

İki oturum şeklinde gerçekleşecek olan çalıştayın ilk oturum moderatörlüğünü Prof. Dr. Şerif Barış yaptı. "Afet Zararlarının Azaltılmasında Şartname Uygulamalarının Rolü" konusunda Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Polat Gülkan slayt eşliğinde sunum yaptı. “Her deprem, her binanın zayıf noktalarını bulur ve onu yere yıkar, şartnamelere uygun yapılan binaların yıkılma riski azalıyor ve can kayıplarının önüne bir nebzede olsun geçiliyor" diyen Gülkan, inşaat yapımına verilen önemin deprem riskini azalttığı üzerinde durdu. Çalıştay, Japonya'dan gelen Dr. H. Kit Mıyamoto'nun "Deprem Riski ve Küresel Ticari Kuruluşlar Açısından Çözümleri" konusunda bilgi vermesiyle devam etti.

""Türkiye'de Sel Felaketi Yaşayan Ülkelerden Birisi"

Çalıştayın ikinci oturumuna Filipinler Makati Şehri Belediye Başkanı Baş Danışmanı Violeta Samera Seva, Gebze Teknik Üniversitesi Prof. Dr Bülent Akbaş, Kocaeli İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Osman Güler ve Gölcük Donanma Komutanlığı Binbaşı Mehmet Keskin katıldı. "Şehir Binalarını İyileştirme Girişimi İçin Yol Haritası" konusunda konuşma yapan Violeta Samera Seva "Afet yaşandığı zaman çok güçlü altyapı olması gerekiyor. Altyapı tek başına da yeterli değil, çok iyi yönetilmesi gerekiyor. 2015 risk indeksinde Filipinler ilk onda yer alıyor." dedi. Seva sözlerine "Deprem anında ve sonrasında medikal anlamda yetkili kişilerin deprem mağduru kişilere yardım etmesi gerekmekte." diyerek deprem sonrası can güvenliğinin sağlanmasına dikkat çekti. İkinci oturumun sonunda sunum yapan katılımcılara sertifika takdim edildi.

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Makarnadan Köprüler Yarıştı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından bu sene ilki düzenlenen 'Makarnadan Köprü Yapma Yarışma'sında KOÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Böl&...

Daha Fazla Göster 23/03/2017 || 2047

Yıkımlara Çözüm Yalıtım!

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği tarafından "Yapılarda Su Yalıtımı" semineri düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak BTM Teknik Danışmanı Jozef Bonfil katıldı. 

Daha Fazla Göster 17/03/2017 || 2026

Akedemisyen Kadınlar Sergide Buluştu

Kocaeli Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (Tmmob) şubesi ev sahipliğinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Kadın Akademisyenler Sergisi gerçeklerşti. 11 farklı üniversiteden 26 sanatç...

Daha Fazla Göster 09/03/2017 || 2019

Annelik Bir İşlev Değil Tutkudur

Kültürel Etkinlikler Platformu kapsamında ‘Etkinlikizi’ grubunun düzenlediği Annelik ve Psikanaliz Söyleşisi Kocaeli Şubesi Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB)’ da gerçekleştirildi. Etkinliğe, Uzm. Dr. Psikiyatri Figen Abacı, Psikol...

Daha Fazla Göster 02/12/2016 || 2027

Deprem Gerçeği Çalıştayı 2’nci Gününde

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi´nin düzenlediği 3´üncü Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı bugün de devam etti.

Daha Fazla Göster 09/11/2016 || 2024

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği,

Daha Fazla Göster 08/11/2016 || 2030

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler