Sağlıklı Dünya Sağlıklı Gelecek

 Cansu Albayrak 04/11/2016 GÜNCEL/ SAĞLIK 2017
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda 3 Kasım Perşembe günü, ‘Tek Sağlık Olmadan Sağlıklı Dünya Mümkün Müdür?’ konferansı gerçekleştirildi.

Amfi 2’de gerçekleşen konferansa, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan konuşmacı olarak katıldı. Konferansa öğrenci ve akademisyenler yoğun ilgi gösterdi. Konferansın amacının dünyada gelişmekte olan sağlık sorunlarını, ´Tek Sağlık´ yaklaşımı ile değerlendirmek olduğuna değinen Taştan, bunun sadece farkındalık yaratarak yapılabilineceğini belirtti. Taştan, ‘İklim değişikliklerine ve enfeksiyon salgınlarına çözümde işbirliği yaratmak gerekir´ diye konuştu.

Dünya´da ‘Tek Sağlık´ uygulamalarını yaymaya çalışan üç kuruluşun varlığından söz eden Taştan, bunların ‘Tek Sağlık Girişimi İnisiyatifi’ ‘Tek Sağlık Komisyonu’ ve ‘Tek Sağlık Platformu´ olduğunu dile getirdi. Bu kuruluşların amacının dünyada olup bitenleri izleyerek bulaşıcı hastalıklara çözüm bulmak olduğunu belirtti.

Arama motoruna One Health yazıldığında 19 bin 300 sonuç çıkarken, Tek Sağlık yazıldığında ise 119 sonuç çıkıyor" diyen Taştan, Türkiye´de Tek Sağlık Günü’nün bilinmediğini ifade etti. Ayrıca Taştan, günümüzün sağlık sorunları hakkında düşünmek ve düşündürmek gerektiğinin önemini vurguladı.

Konferansın sonunda Tek Sağlık girişiminin öncülerini saygıyla anan Taştan, soruları cevapladı.

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Tıp Bayramı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu Tıp Bayramı etkinliği, Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 2040

Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 212 no’lu salonda “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” hakkında bir konferans gerçekleştirildi. Konuşmacı olarak KOÜ mezunu Ebe Figen Başka...

Daha Fazla Göster 27/02/2018 || 2021

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 2040

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 2020

Diyabetli Çocuklar Futbol Efsanelerine Karşı

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Diyabetli Çocuklar Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvaya A Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü Oğuz Çetin, eski A Milli futbolcu Nihat Kahveci ve spor gazeteciliğinin u...

Daha Fazla Göster 02/12/2017 || 2036

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 2034

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler