Sağlıklı Dünya Sağlıklı Gelecek

 Cansu Albayrak 04/11/2016 GÜNCEL/ SAĞLIK 344
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda 3 Kasım Perşembe günü, ‘Tek Sağlık Olmadan Sağlıklı Dünya Mümkün Müdür?’ konferansı gerçekleştirildi.

Amfi 2’de gerçekleşen konferansa, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan konuşmacı olarak katıldı. Konferansa öğrenci ve akademisyenler yoğun ilgi gösterdi. Konferansın amacının dünyada gelişmekte olan sağlık sorunlarını, ´Tek Sağlık´ yaklaşımı ile değerlendirmek olduğuna değinen Taştan, bunun sadece farkındalık yaratarak yapılabilineceğini belirtti. Taştan, ‘İklim değişikliklerine ve enfeksiyon salgınlarına çözümde işbirliği yaratmak gerekir´ diye konuştu.

Dünya´da ‘Tek Sağlık´ uygulamalarını yaymaya çalışan üç kuruluşun varlığından söz eden Taştan, bunların ‘Tek Sağlık Girişimi İnisiyatifi’ ‘Tek Sağlık Komisyonu’ ve ‘Tek Sağlık Platformu´ olduğunu dile getirdi. Bu kuruluşların amacının dünyada olup bitenleri izleyerek bulaşıcı hastalıklara çözüm bulmak olduğunu belirtti.

Arama motoruna One Health yazıldığında 19 bin 300 sonuç çıkarken, Tek Sağlık yazıldığında ise 119 sonuç çıkıyor" diyen Taştan, Türkiye´de Tek Sağlık Günü’nün bilinmediğini ifade etti. Ayrıca Taştan, günümüzün sağlık sorunları hakkında düşünmek ve düşündürmek gerektiğinin önemini vurguladı.

Konferansın sonunda Tek Sağlık girişiminin öncülerini saygıyla anan Taştan, soruları cevapladı.

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 23

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 30

Diyabetli Çocuklar Futbol Efsanelerine Karşı

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Diyabetli Çocuklar Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvaya A Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü Oğuz Çetin, eski A Milli futbolcu Nihat Kahveci ve spor gazeteciliğinin u...

Daha Fazla Göster 02/12/2017 || 105

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 389

14. Ulusal Hepatogastroenteroloji Kongresi Başladı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), bünyesinde yer verdiği bilimsel çalışmalarla ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Ulusal Cerrahi Derneği ve Avrasya Grubu ortaklığında düzenlenen ve 8 Nisan'a kadar sürdür&uu...

Daha Fazla Göster 06/04/2017 || 467

"Ya Sultanahmet'e ya da Karacaahmet'e"

Kocaeli üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nde düzenlenen 'Hasta ve Hasta Yakınları İle Çalışanlar Arasında İletişim Kuralları' adlı bir seminer düzenlendi. Etkinliğe konuk olarak  Prof. Dr. Bülen...

Daha Fazla Göster 05/04/2017 || 312

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler