Sağlıklı Dünya Sağlıklı Gelecek

 Cansu Albayrak 04/11/2016 GÜNCEL/ SAĞLIK 321
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda 3 Kasım Perşembe günü, ‘Tek Sağlık Olmadan Sağlıklı Dünya Mümkün Müdür?’ konferansı gerçekleştirildi.

Amfi 2’de gerçekleşen konferansa, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan konuşmacı olarak katıldı. Konferansa öğrenci ve akademisyenler yoğun ilgi gösterdi. Konferansın amacının dünyada gelişmekte olan sağlık sorunlarını, ´Tek Sağlık´ yaklaşımı ile değerlendirmek olduğuna değinen Taştan, bunun sadece farkındalık yaratarak yapılabilineceğini belirtti. Taştan, ‘İklim değişikliklerine ve enfeksiyon salgınlarına çözümde işbirliği yaratmak gerekir´ diye konuştu.

Dünya´da ‘Tek Sağlık´ uygulamalarını yaymaya çalışan üç kuruluşun varlığından söz eden Taştan, bunların ‘Tek Sağlık Girişimi İnisiyatifi’ ‘Tek Sağlık Komisyonu’ ve ‘Tek Sağlık Platformu´ olduğunu dile getirdi. Bu kuruluşların amacının dünyada olup bitenleri izleyerek bulaşıcı hastalıklara çözüm bulmak olduğunu belirtti.

Arama motoruna One Health yazıldığında 19 bin 300 sonuç çıkarken, Tek Sağlık yazıldığında ise 119 sonuç çıkıyor" diyen Taştan, Türkiye´de Tek Sağlık Günü’nün bilinmediğini ifade etti. Ayrıca Taştan, günümüzün sağlık sorunları hakkında düşünmek ve düşündürmek gerektiğinin önemini vurguladı.

Konferansın sonunda Tek Sağlık girişiminin öncülerini saygıyla anan Taştan, soruları cevapladı.

Kategorisindeki diğer haberler

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 324

14. Ulusal Hepatogastroenteroloji Kongresi Başladı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), bünyesinde yer verdiği bilimsel çalışmalarla ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Ulusal Cerrahi Derneği ve Avrasya Grubu ortaklığında düzenlenen ve 8 Nisan'a kadar sürdür&uu...

Daha Fazla Göster 06/04/2017 || 432

"Ya Sultanahmet'e ya da Karacaahmet'e"

Kocaeli üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nde düzenlenen 'Hasta ve Hasta Yakınları İle Çalışanlar Arasında İletişim Kuralları' adlı bir seminer düzenlendi. Etkinliğe konuk olarak  Prof. Dr. Bülen...

Daha Fazla Göster 05/04/2017 || 272

KOÜ'deTıp Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)'nde 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinlik bugün KOÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda  gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2017 || 219

30 Dakikada Kanser Teşhisi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Nanoteknoloji Bölümü’nden Dr. Melike Karakaya..Yani ‘Evde Kanser Testi Yapabilen Cihaz’ın mucidi. O, geliştirdiği bir çip ile her 2 dakikada 1 ka...

Daha Fazla Göster 14/03/2017 || 212

Lösemi Hastası'ndan Tıp Bayramı Mesajı

14 Mart Tıp Bayramı ya da Tıp Haftası denildiğinde ilk olarak sağlık çalışanları gelir akıllara. Oysa sağlık alanında doktorların yanı sıra sürekli onlarla olan, 'olmak zorunda kalan' bir de hasta grubu var. Yani doktorlar...

Daha Fazla Göster 14/03/2017 || 268

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler