Hiç Tanımadığınız Hayatlara Dokunun

 GAZİ KÜÇÜKTAŞ 03/11/2016 GÜNCEL/ SAĞLIK 462
Kızılay Batı-Karadeniz Bölge Organizatörü Gülden Ünal ile kan bağışının Türkiye’deki durumu, önemi ve topluma faydaları hakkında konuştuk. Ünal, kan bağışının süreci ve genç kesimi bilinçlendirmek adına bilgiler verdi.

Necati Gençoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen, ‘Youth Speak Forum Kocaeli’ seminerinde birçok derneğin ve öğrencilerin katılımıyla etkinlik gerçekleştirdi.Etkinlikte farklı derneklerden sorumlu organizatörler derneklerinin amacı ve faydalarını dile getirdi. Kızılay derneğinden sorumlu Gülden Ünal kan bağışı ile ilgili bilgilerini katılımcılara aktardı. Ünal, “Hiç tanımadığınız üç insanın hayatına dokunuyorsunuz. Üç cana can katıyorsunuz” diyerek kan bağışının önemini vurguladı.

İlk olarak kan bağışı nasıl ve ne durumda yapılmalı?

Kişinin kendini iyi hissetmesi ve sağlıklı olması en önemli koşullardan biridir. Kan bağışı yapmaya gittiğiniz zaman, donör sorgulama dediğimiz bir formumuz var. Bu formu doldururken kişiye sağlığıyla ilgili bazı sorular soruyoruz. Ekip doktoru bu forma bakarak bağışçının kan bağışı yapabilme durumuna karar verir.

Genç kesimler kan bağışına nasıl yönlendirilir?

Birincisi kanın üretilmediğini kaynağın yalnızca insan olduğunu bilmeleri gerekiyor. Bunu bilen kişide duyarlılık artacaktır. Bunu mantıklı düşünen her bireyin kendi iç dünyasına bu bilinci oturtması gerekiyor .İhtiyaç var mı, evet var. Türkiye’de kan bağışı bilinci yok mu, yok peki alınan kan yetiyor mu, yetmiyor o zaman insanın birey olarak harekete geçmesi gerekiyor.

Bu anlamda kan vermenin toplumsal faydası var mı?

Kan nakli yapılan kişi trafik kazası geçirmiş olabilir, ameliyat olmuş olabilir. Hiç tanımadığınız üç insanın hayatına dokunuyosunuz. Onun hayata tutunması için bir neden sağlıyorsunuz.Toplumsal olarak bunun manevi değeri çok büyük, dini olarak da. Üç cana can katıyorsun ve en güzel olaylardan biri de çok çaresiz bir anda bir insana can olabilmek.

Peki sağlık yönüne değinelim biraz da?

Sağlık yönünden bakarsak yaş itibari ile 18 yaşına bitirmiş insanlardan kan aldığımız için kişinin kan sayımı zaten yüksek seviyelerde oluyor. Eğer kişi bağış yapmıyor ise 45 günlük periyotlarla eskimiş kan hücrelerini idrar yoluyla vücut dışarı atar. Aslında sizin atacağınız ürünü sizden istiyoruz. Dalağın, kalbin iş yükünü biz yapıyoruz. Eskimiş kan hücrelerini aldığımız için bu durum genç kan hücrelerininizin vücutta dolaşımını sağlıyor. Genç kan hücreleri demek oksijen kapasitesi yüksek kan hücresi demektir. Ve bu bağışıklık sistemimizi güçlendiren vücutta bir çok aktivitenizi hızlandıran bir unsur. Genelde kan bağışı yapmayan insanlarda ya da kanı çok yüksek olan insanlarda şunu görebilirsiniz, kişiler baş ağrılarının daha yoğun olduğunundan bahseder, yataktan yorgun kalktıklarından bahsederler hatta toplumda şöyle bir deyim vardır:

Kategorisindeki diğer haberler

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 323

14. Ulusal Hepatogastroenteroloji Kongresi Başladı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), bünyesinde yer verdiği bilimsel çalışmalarla ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Ulusal Cerrahi Derneği ve Avrasya Grubu ortaklığında düzenlenen ve 8 Nisan'a kadar sürdür&uu...

Daha Fazla Göster 06/04/2017 || 431

"Ya Sultanahmet'e ya da Karacaahmet'e"

Kocaeli üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nde düzenlenen 'Hasta ve Hasta Yakınları İle Çalışanlar Arasında İletişim Kuralları' adlı bir seminer düzenlendi. Etkinliğe konuk olarak  Prof. Dr. Bülen...

Daha Fazla Göster 05/04/2017 || 272

KOÜ'deTıp Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)'nde 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinlik bugün KOÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda  gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2017 || 218

30 Dakikada Kanser Teşhisi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Nanoteknoloji Bölümü’nden Dr. Melike Karakaya..Yani ‘Evde Kanser Testi Yapabilen Cihaz’ın mucidi. O, geliştirdiği bir çip ile her 2 dakikada 1 ka...

Daha Fazla Göster 14/03/2017 || 212

Lösemi Hastası'ndan Tıp Bayramı Mesajı

14 Mart Tıp Bayramı ya da Tıp Haftası denildiğinde ilk olarak sağlık çalışanları gelir akıllara. Oysa sağlık alanında doktorların yanı sıra sürekli onlarla olan, 'olmak zorunda kalan' bir de hasta grubu var. Yani doktorlar...

Daha Fazla Göster 14/03/2017 || 267

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler