Hiç Tanımadığınız Hayatlara Dokunun

 GAZİ KÜÇÜKTAŞ 03/11/2016 GÜNCEL/ SAĞLIK 2016
Kızılay Batı-Karadeniz Bölge Organizatörü Gülden Ünal ile kan bağışının Türkiye’deki durumu, önemi ve topluma faydaları hakkında konuştuk. Ünal, kan bağışının süreci ve genç kesimi bilinçlendirmek adına bilgiler verdi.

Necati Gençoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen, ‘Youth Speak Forum Kocaeli’ seminerinde birçok derneğin ve öğrencilerin katılımıyla etkinlik gerçekleştirdi.Etkinlikte farklı derneklerden sorumlu organizatörler derneklerinin amacı ve faydalarını dile getirdi. Kızılay derneğinden sorumlu Gülden Ünal kan bağışı ile ilgili bilgilerini katılımcılara aktardı. Ünal, “Hiç tanımadığınız üç insanın hayatına dokunuyorsunuz. Üç cana can katıyorsunuz” diyerek kan bağışının önemini vurguladı.

İlk olarak kan bağışı nasıl ve ne durumda yapılmalı?

Kişinin kendini iyi hissetmesi ve sağlıklı olması en önemli koşullardan biridir. Kan bağışı yapmaya gittiğiniz zaman, donör sorgulama dediğimiz bir formumuz var. Bu formu doldururken kişiye sağlığıyla ilgili bazı sorular soruyoruz. Ekip doktoru bu forma bakarak bağışçının kan bağışı yapabilme durumuna karar verir.

Genç kesimler kan bağışına nasıl yönlendirilir?

Birincisi kanın üretilmediğini kaynağın yalnızca insan olduğunu bilmeleri gerekiyor. Bunu bilen kişide duyarlılık artacaktır. Bunu mantıklı düşünen her bireyin kendi iç dünyasına bu bilinci oturtması gerekiyor .İhtiyaç var mı, evet var. Türkiye’de kan bağışı bilinci yok mu, yok peki alınan kan yetiyor mu, yetmiyor o zaman insanın birey olarak harekete geçmesi gerekiyor.

Bu anlamda kan vermenin toplumsal faydası var mı?

Kan nakli yapılan kişi trafik kazası geçirmiş olabilir, ameliyat olmuş olabilir. Hiç tanımadığınız üç insanın hayatına dokunuyosunuz. Onun hayata tutunması için bir neden sağlıyorsunuz.Toplumsal olarak bunun manevi değeri çok büyük, dini olarak da. Üç cana can katıyorsun ve en güzel olaylardan biri de çok çaresiz bir anda bir insana can olabilmek.

Peki sağlık yönüne değinelim biraz da?

Sağlık yönünden bakarsak yaş itibari ile 18 yaşına bitirmiş insanlardan kan aldığımız için kişinin kan sayımı zaten yüksek seviyelerde oluyor. Eğer kişi bağış yapmıyor ise 45 günlük periyotlarla eskimiş kan hücrelerini idrar yoluyla vücut dışarı atar. Aslında sizin atacağınız ürünü sizden istiyoruz. Dalağın, kalbin iş yükünü biz yapıyoruz. Eskimiş kan hücrelerini aldığımız için bu durum genç kan hücrelerininizin vücutta dolaşımını sağlıyor. Genç kan hücreleri demek oksijen kapasitesi yüksek kan hücresi demektir. Ve bu bağışıklık sistemimizi güçlendiren vücutta bir çok aktivitenizi hızlandıran bir unsur. Genelde kan bağışı yapmayan insanlarda ya da kanı çok yüksek olan insanlarda şunu görebilirsiniz, kişiler baş ağrılarının daha yoğun olduğunundan bahseder, yataktan yorgun kalktıklarından bahsederler hatta toplumda şöyle bir deyim vardır:

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Tıp Bayramı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu Tıp Bayramı etkinliği, Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 2040

Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 212 no’lu salonda “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” hakkında bir konferans gerçekleştirildi. Konuşmacı olarak KOÜ mezunu Ebe Figen Başka...

Daha Fazla Göster 27/02/2018 || 2021

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 2040

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 2020

Diyabetli Çocuklar Futbol Efsanelerine Karşı

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Diyabetli Çocuklar Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvaya A Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü Oğuz Çetin, eski A Milli futbolcu Nihat Kahveci ve spor gazeteciliğinin u...

Daha Fazla Göster 02/12/2017 || 2036

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 2034

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler