"İçimizde Aydınlık ve Karanlık Yanlar Var"

 Bedir Abdulkadir Şahin 15/05/2016 GÜNCEL/ YASAM & MAGAZİN 405
Bu yıl 8.’si düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı’nda Psikolog Mehlika Dülger, ‘Kadının Adı Var’ adlı söyleşisinde okurlarıyla buluştu.

Türkiye ‘de kadın olmak üzerine konuşma yapan Mehlika Dülger; sağlık, bolluk, bereket, spiritüellik anlamına gelen, ‘Kedra’ adlı kitabını tanıttı.‘Kendini değiştirmek nedir?’sorusunun cevabının kitapta yer aldığını belirten Dülger, “İçimizde aydınlık ve karanlık yanlar var. Bu yanları birleştirdiğimizde hayatın içinde mutluluğu tadarız” dedi. Öğrendiklerimize göre becerilerimizin geliştiğini vurgulayan Dülger, içimizdeki karanlığı yeni dünyada fark edip bununla savaşmak gerektiğine değindi.

“Çocuk benlikli bir toplumuz”

Dülger, çocukların çevresindeki ilişkilerinde, suçu en yakın kişilere attığını ve sorumluluk almak istemedikleri örneğine değinerek, “Çocuk benlikli bir toplumuz” sözlerini kullandı. Maskelerimizde oluşan sanal benliklerin olduğunu söyleyen Dülger, insanların kendilerini ifade etmeye ihtiyacı olduğunu vurguladı. Kitabında, bastırılan enerjilerin nasıl ortaya çıkarılacağının cevabının yer aldığını ifade eden Mehlika Dülger, “Güçlü olmak için işimizi, eşimizi, arkadaşlarımızı iyi seçmek gerekir” diyerek katılımcılara tavsiyede bulundu.

En Büyük Korku ‘Bilinmezlik’

İnsanların korkuları olduğuna değinen Dülger, “İnsanlarda kazanacaklarım, kaybedeceklerime değmezse korkusu var. Aslında en büyük korkumuz bilinmezlik” cümlelerini kullandı. Yeni dünya üzerinde kadınların önemli ve güçlü olduğunu söyleyen Mehlika Dülger, Türk kadınlarının yüklerinin çok fazla olduğunu, insanların dinsel ve toplumsal öğretilerle yaşadığına da değindi.

Yıllar içinde insanların dışarıyı değiştirmeye çalıştığını, aslında insanların kendilerinin değiştiğini söyleyen Dülger, “İfade edemediğimiz düşünceler bizi güçleştirir. İfade ettiğimizde kendimizle ve çevremizle ilişkilerimiz değişir” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Karanlık ile aydınlığın birleşmesinden doğan ‘Kedra’ adlı kitabın okurları tarafından, Mehlika Dülger’e imzalatılması ile etkinlik son buldu.

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜHA Ekibi Piknikte

Kocaeli Üniversitesi Haber Ajansı (KOÜHA) 2016-2017 eğitim öğretim yılını düzenlenen piknik töreniyle kapattı. KOÜHA'nın dönem sonu pikniğinde, öğrenciler ve akademisyenler bir araya geldi. 

Daha Fazla Göster 26/05/2017 || 478

Koü’de 25. Youtube Sohbetleri

Kocaeli Üniversitesi(KOÜ)  İlk Adım Derneği’nin düzenlediği 25. Yıla Özel Youtube Sohbetleri bugün İletişim Fakültesi D-8 dersliğinde Youtube Fenomeni  İlker Gümüşoluk katılımıyla gerç...

Daha Fazla Göster 11/05/2017 || 399

Objektiflere Yansıyan Kadınlar

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Alternatif Gelişim Kulübü tarafından Sanat Sokağı'nda fotoğraf sergisi açıldı. 

Daha Fazla Göster 08/03/2017 || 381

Bir Yıldız Daha Kaydı

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Gönül Ülkü Özcan hayatını kaybetti.

Daha Fazla Göster 03/11/2016 || 514

Basın Dünyası Yasta...

Usta gazeteci-yazar Mete Akyol hayatını kaybetti.

Daha Fazla Göster 03/11/2016 || 436

Altın Portakal Sahiplerini Buluyor

53. Uluslararası Antalya Film Festivali 17 Ekim Pazartesi tarihinde başladı.

Daha Fazla Göster 19/10/2016 || 365

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler