Kadın Olmak Başlı Başına Bir Risk

 Esra Yula 14/04/2016 GÜNCEL/ SAĞLIK 562
Kanser haftası kapsamında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu (KOÜTBAT) tarafından düzenlenen ve hafta boyunca devam edecek olan ‘Kansere Dair’ başlıklı etkinliğin dördüncü günü bugün gerçekleşti.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin dördüncü gününde Doç. Dr. Devrim Çabuk meme kanseri ile ilgili bilgilendirme yaparken Yrd. Doç. Dr. Hasan Yılmaz da prostat kanseri hakkında bilgiler verdi.

Meme kanserinin ana nedeninin meme dokusunu oluşturan hücrelerin çoğalması olduğunu ifade eden Doç. Dr. Devrim Çabuk, kadınlarda görülen kanserlerden üçte birinin meme kanseri olduğunu belirtti. Kanserde tek bir neden olmadığını birçok faktörün bir araya gelmesi sonucuyla oluştuğunun altını çizen Çabuk, "Meme kanserine yakalanma konusunda kadın olmak başlı başına bir risk. Erkeklerde görülme oranı yüzde bir gibi düşük bir düzey" dedi.

"Erkan Tanı Önemli"

Meme kanserinin evreleri hakkında bilgi veren Çabuk, hastayı ne kadar erken evrede teşhis ederlerse, kurtarılma riskinin o kadar yüksek olduğunu söyleyerek erken tanının önemini belirtti. Hastalığın nüks etme riski hakkında açıklamalar yapan Çabuk, "Meme kanseri, büyümek için östrojene ihtiyaç duyar. Kanser tedavisinden sonraki beş yıl içinde tıbbi onkoloji uzmanının önerdiği aralıklarla takibe alınmalıdır" ifadelerini kullandı.

Çabuk'un ardından mikrofonun başına geçen Yard. Doç. Dr. Hasan Yılmaz prostat kanseri hakkında bilgilendirme yaparken, hakkında kitaplar yazılabilecek kadar ayrıntılı bir kanser olduğunu vurguladı. Kanseri tetikleyen çevresel faktörleri anlatan Yılmaz, " İnsitendal olarak ve otopsi ile saptanmış pCa (Temel Bileşen Analizi) sıklığı dünyanın farklı bölgelerinde benzerdir" şeklinde konuştu. PCa'nın nadiren elli yaş altındaki hastalarda görüldüğünü ifade eden Yılmaz, altmış beş ve altmış dokuz yaş arasında görülme riskinin yüksek olduğunu söyledi.

"Prostat kanseri tanısını biyopsi değerlerine göre koyuyoruz" diyen Yılmaz, bazen biyopsi yapıldığı halde kanserin bulunamadığını sözlerine ekledi. Yılmaz son olarak kanser tedavisinde kullandıkları yöntemlerden 'watchful waiting' (bekle ve gör) ve 'aktif izleme' hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 23

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 30

Diyabetli Çocuklar Futbol Efsanelerine Karşı

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Diyabetli Çocuklar Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvaya A Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü Oğuz Çetin, eski A Milli futbolcu Nihat Kahveci ve spor gazeteciliğinin u...

Daha Fazla Göster 02/12/2017 || 105

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 388

14. Ulusal Hepatogastroenteroloji Kongresi Başladı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), bünyesinde yer verdiği bilimsel çalışmalarla ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Ulusal Cerrahi Derneği ve Avrasya Grubu ortaklığında düzenlenen ve 8 Nisan'a kadar sürdür&uu...

Daha Fazla Göster 06/04/2017 || 466

"Ya Sultanahmet'e ya da Karacaahmet'e"

Kocaeli üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nde düzenlenen 'Hasta ve Hasta Yakınları İle Çalışanlar Arasında İletişim Kuralları' adlı bir seminer düzenlendi. Etkinliğe konuk olarak  Prof. Dr. Bülen...

Daha Fazla Göster 05/04/2017 || 311

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler