Kadın Olmak Başlı Başına Bir Risk

 Esra Yula 14/04/2016 GÜNCEL/ SAĞLIK 530
Kanser haftası kapsamında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu (KOÜTBAT) tarafından düzenlenen ve hafta boyunca devam edecek olan ‘Kansere Dair’ başlıklı etkinliğin dördüncü günü bugün gerçekleşti.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin dördüncü gününde Doç. Dr. Devrim Çabuk meme kanseri ile ilgili bilgilendirme yaparken Yrd. Doç. Dr. Hasan Yılmaz da prostat kanseri hakkında bilgiler verdi.

Meme kanserinin ana nedeninin meme dokusunu oluşturan hücrelerin çoğalması olduğunu ifade eden Doç. Dr. Devrim Çabuk, kadınlarda görülen kanserlerden üçte birinin meme kanseri olduğunu belirtti. Kanserde tek bir neden olmadığını birçok faktörün bir araya gelmesi sonucuyla oluştuğunun altını çizen Çabuk, "Meme kanserine yakalanma konusunda kadın olmak başlı başına bir risk. Erkeklerde görülme oranı yüzde bir gibi düşük bir düzey" dedi.

"Erkan Tanı Önemli"

Meme kanserinin evreleri hakkında bilgi veren Çabuk, hastayı ne kadar erken evrede teşhis ederlerse, kurtarılma riskinin o kadar yüksek olduğunu söyleyerek erken tanının önemini belirtti. Hastalığın nüks etme riski hakkında açıklamalar yapan Çabuk, "Meme kanseri, büyümek için östrojene ihtiyaç duyar. Kanser tedavisinden sonraki beş yıl içinde tıbbi onkoloji uzmanının önerdiği aralıklarla takibe alınmalıdır" ifadelerini kullandı.

Çabuk'un ardından mikrofonun başına geçen Yard. Doç. Dr. Hasan Yılmaz prostat kanseri hakkında bilgilendirme yaparken, hakkında kitaplar yazılabilecek kadar ayrıntılı bir kanser olduğunu vurguladı. Kanseri tetikleyen çevresel faktörleri anlatan Yılmaz, " İnsitendal olarak ve otopsi ile saptanmış pCa (Temel Bileşen Analizi) sıklığı dünyanın farklı bölgelerinde benzerdir" şeklinde konuştu. PCa'nın nadiren elli yaş altındaki hastalarda görüldüğünü ifade eden Yılmaz, altmış beş ve altmış dokuz yaş arasında görülme riskinin yüksek olduğunu söyledi.

"Prostat kanseri tanısını biyopsi değerlerine göre koyuyoruz" diyen Yılmaz, bazen biyopsi yapıldığı halde kanserin bulunamadığını sözlerine ekledi. Yılmaz son olarak kanser tedavisinde kullandıkları yöntemlerden 'watchful waiting' (bekle ve gör) ve 'aktif izleme' hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Kategorisindeki diğer haberler

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 321

14. Ulusal Hepatogastroenteroloji Kongresi Başladı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), bünyesinde yer verdiği bilimsel çalışmalarla ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Ulusal Cerrahi Derneği ve Avrasya Grubu ortaklığında düzenlenen ve 8 Nisan'a kadar sürdür&uu...

Daha Fazla Göster 06/04/2017 || 430

"Ya Sultanahmet'e ya da Karacaahmet'e"

Kocaeli üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nde düzenlenen 'Hasta ve Hasta Yakınları İle Çalışanlar Arasında İletişim Kuralları' adlı bir seminer düzenlendi. Etkinliğe konuk olarak  Prof. Dr. Bülen...

Daha Fazla Göster 05/04/2017 || 271

KOÜ'deTıp Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)'nde 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinlik bugün KOÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda  gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2017 || 217

30 Dakikada Kanser Teşhisi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Nanoteknoloji Bölümü’nden Dr. Melike Karakaya..Yani ‘Evde Kanser Testi Yapabilen Cihaz’ın mucidi. O, geliştirdiği bir çip ile her 2 dakikada 1 ka...

Daha Fazla Göster 14/03/2017 || 211

Lösemi Hastası'ndan Tıp Bayramı Mesajı

14 Mart Tıp Bayramı ya da Tıp Haftası denildiğinde ilk olarak sağlık çalışanları gelir akıllara. Oysa sağlık alanında doktorların yanı sıra sürekli onlarla olan, 'olmak zorunda kalan' bir de hasta grubu var. Yani doktorlar...

Daha Fazla Göster 14/03/2017 || 265

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler