Zaman Riski Arttırıyor

 Emin Kuvat 11/04/2016 GÜNCEL/ SAĞLIK 2027
Kanser haftası dolayısıyla, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu (KOÜTBAT) tarafından düzenlenen ve hafta boyunca devam edecek olan ‘Kansere Dair’ başlıklı etkinliğin ilk aşaması bugün başladı.

KOÜTBAT’ın düzenlediği, 'Kansere Dair' etkinliğinin ilk gününde, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, genel kanser bilgilendirmesi, Prof. Dr. Kazım Uygun ve Prof. Ahmet Ilgazlı ise akciğer kanseri ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Utkan, Dünya ve Türkiye’de kanser hastasıyla ilgili verileri katılımcılara aktardı. Utkan, kanserin en önemli ve en ölümcül hastalıklardan biri olduğuna değindi ve kanseri korkulan bir hastalık olarak nitelendirdi. Teşhis edilen 200’den fazla kanserin mevcut olduğunu söyleyen Utkan, “Bu konuda seçici davranmalıyız. Çok karşılaşılan kanser türleri üzerine çalışma yapmalıyız” ifadelerini kullandı. Dünya’da her yıl 11 milyon kişiye kanser teşhisi konulduğunu söyleyen Utkan, “En yaygın olarak; erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda ise meme kanseri başı çekiyor” dedi.

“Ölüm Sebebi Olduğu İçin Önemli”

Dünya üzerinde tüm ölümlerin yüzde 13’ünün kanser hastalığı sebebiyle olduğunu vurgulayan Utkan, Türkiye’deki en çok karşılaşılan 10 kanser türünü de şu sırayla verdi; akciğer kanseri, prostat kanseri, meme kanseri, deri kanseri, mide kanseri, mesane kanseri, kolon kanseri, kemik iliği kanseri, endometrium kanseri, ovaryum kanseri.

Kanser hastalığı için üç koruma aşaması olduğunu dile getiren Utkan, “Birincil Koruma: Kanser oluşması öncesi, İkincil Koruma: Kanser hücresi oluşması, klinik tanı konulamaması, Üçüncül Koruma: Klinik bulgu tanısı konulan hastalar” dedi.

Erken tanı ve kanserin belirtileri hakkında da bilgi veren Utkan, “Sağlıklı kiloda kalın ve sigara içmeyin hatta mümkünse en az 30 dakikalık günlük egzersizini ihmal etmeyin” diye öneride bulundu.

“Parayla Alınan Hastalık

Çalışmalarını Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı alanında sürdüren Prof. Dr. Ahmet Ilgazlı, akciğer kanserinin 55-65 yaş ortalamasında görüldüğünün altını çizdi. Akciğer kanserini tetikleyen başlıca etkenin sigara olduğunu sık sık sözlerinde vurgulayan Ilgazlı, “1962 yılında İngiltere’de yapılan bir yayın sonrası sigaranın, akciğer kanserine neden olduğu vurgulandı” dedi. “1964 yılından bu yana 100 bin bebek ölümünün pasif sigara içiminden ötürü olduğu biliniyor” diyen Ilgazlı, genetik yatkınlığın da öneminden bahsetti. Akciğer hastası olan bir kişinin doktora; öksürük, nefes darlığı, yutma güçlüğü gibi sebeplerle başvurduğunu söyleyen Ilgazlı, öğrencilere nasıl tanı koyulacağına dair bilgiler verdi.

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Kazım Uygun ise Türkiye’de akciğer kanserinin erkeklerde daha çok görüldüğü üzerinde durdu. Uygun, “Kadınlarımız için endişeleniyorum. Artık çok genç yaşlarda kızlarımız sigaraya başlıyor” dedi ve endişesini, Türkiye’de erkeklerin akciğer kanseri görülme oranı yüzde 24, kadınlarda ise yüzde 5 olduğunu vurguladı. Ayrıca Uygun, bu oranın kadınlarda daha da artacağının altını çizdi.

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Tıp Bayramı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu Tıp Bayramı etkinliği, Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 2040

Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 212 no’lu salonda “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” hakkında bir konferans gerçekleştirildi. Konuşmacı olarak KOÜ mezunu Ebe Figen Başka...

Daha Fazla Göster 27/02/2018 || 2021

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 2040

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 2020

Diyabetli Çocuklar Futbol Efsanelerine Karşı

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Diyabetli Çocuklar Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvaya A Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü Oğuz Çetin, eski A Milli futbolcu Nihat Kahveci ve spor gazeteciliğinin u...

Daha Fazla Göster 02/12/2017 || 2036

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 2034

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler