Geleceğin Teknolojisi 3D Yazıcılar

 Bedir Abdulkadir Şahin 27/10/2015 GÜNCEL/ TEKNOLOJİ 768
Sanal ortamda hazırlanmış her türlü tasarımın üç boyutlu olarak katı bir biçimde çıktısını almamıza yarayan, somut olan hayalleri kolayca somuta çevire bilmemizi sağlayan, tasarımımızın protatifini saatler içerisinde tam ölçekli olarak görmemize olanak tanıyan, sağlık sektöründe çığır açacak olan 3D yazıcı teknolojisi hakkında İzmit belediyesinin açmış olduğu 3D yazıcı ve Tasarım merkezinde Veysel Arif Yüksel ile keyifli ve bilgilendirici bir röportaj gerçekleştirdik.

3D yazıcı teknolojisinin tarihinden kısaca bahseder misiniz?

Teknolojini tarihçesine baktığımız zaman 1984 yılında 3D yazıcının ilk ilkel atasının patentinin alındığını görüyoruz. Patenti alınan teknoloji SLA teknolojisidir. Bu teknoloji ile günümüzdeki 3D çıktı teknolojisi arasında hammadde ve işleme alanında birçok farklılıklar görülmektedir. Yaygınlaşmasına baktığımız zaman, 1984 yılında alınan patentin 20 yıllık süresinin dolmasın ardından. Piyasadaki tekelleşmenin kalktığını ve piyasanın hızla genişlemeye başladığını görmekteyiz. Bundan sonra insanlar rahat hareket edebilmiş olmuş. Teknolojinin ve insanların ihtiyaçlarına yönelik olarak 3D yazıcı sistemi gelişmiştir.

3D yazıcının size göre en önemli özelliği nedir?

3D yazıcı hayallerin soyut olanı somuta çevrilmesiyle alakalı bir teknolojidir.Bu teknolojiden önce üretim sektöründe birçok farklı yöntem ve teknik kullanılarak objelere somut nesnelere ulaşılabilirken, 3D yazıcı teknolojisi hayal ettiğimiz objeleri bire bir olarak çok daha hızlı bir biçimde sonuca dönüştüren bir teknolojidir.Bence en önemli özelliği hayal gücünün ürünlerini en iyi ve en hızlı şekilde ürüne dönüşüyor olmasıdır.

Bu teknolojinin günümüzde ve yakın gelecekteki kullanım alanları nelerdir?

Şu andaki 3D printerlar tıp sektöründe yoğun bir talep gösteriliyor. Çene implantları, kafatasına implant ve bunun gibi bir çok implant naklinde kullanılıyor.Bunun haricinde ortopedide tercih edilmektedir.Yakın gelecekte hayata geçirilmek üzere doku üreten 3D printerlar üzerinde çalışıldığını biliyorum. Geçtiğimiz günler de bir Türk bilim insanı tarafından kişiye özel tasarlanan atel üretimine başladı. Kişiye özel bu atel, alçının neden olduğu sıkıntıların büyük çoğunluğunu ortadan kaldırıyor. Ayrıca, otomotiv sektöründe kullanımına başlanması için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Otomotiv firmalarının satış yaptığı ülkelerde 10 sene boyunca yedek parça temin etme gereksinimi bulunmaktadır. Bunun karşılanması için de depolama ve lojistik alanlarına büyük bütçeler harcanıyor. 3D teknolojisinin kullanılması ile bu gibi ekonomik külfetler ortadan kalkacaktır.Yakın gelecekte bana hayatımızda olmadığı bir sektör olmayacak bir sektör gibi geliyor. Buda 'geleceğin teknolojisi' teriminin ne kadar doğru bir ifade olduğunu bize gösteriyor.

Türkiye 3D teknolojisinde ne durumdadır?

Türkiye de bu yöne yatırımlar yaptı. İzmit Belediyesi 3D yazıcı merkezi kurarak gençlere ve ihtiyaç duyan herkese hizmet vermektedir. Ilk ve ortaöğretim okulları ile beraber çalışarak ders kapsamında merkezimize getirerek öğrencilerimizi bu teknoloji ile tanıştırıyoruz. 3D teknolojinin kullanım alanı çok geniştir. Uçak üretimini ele alırsak, uçakların büyük çoğunluğu kapasitesi ve özellikleri üzerine özel üretiliyor. Seri üretim yapmak pek mümkün olmuyor. 3D yazıcı teknolojisi ile Türkiye düşük maliyetlerle uçak üretimi dahi yapabilir. Sosyolojik açıdan insanı incelediğimizde de her birey farklı olma ihtiyacı duymaktadır. Yine 3D teknolojisi ile kişiye özel moda tasarımları yapmak mümkündür. Daha indirgersek çikolata üretiminde bile şekil verme aşamasında bu teknoloji kullanılabilmektedir.

Bu teknolojinin güvenlik açısından bir zararı var mıdır?

Her teknolojide beraberinde güvenlik sıkıntısı mutlaka olur. Önemli olan teknolojinin insanlar açısından doğru kullanılmasını sağlamaktır. Bu teknoloji ile silah üretilebilir bu silahın balistik kaydı tespit edilemez. Ama bu sebepten ötürü olarak bu teknolojiyi kullanmamak olmaz. Korkular var diye bu tarz teknolojileri bir kenara atmak akıllıca değil. Bunu korku olarak verip teknolojiden uzaklaştırmak ise ülkenin geleceğine fayda sağlamaz. Haliyle bizim takip eden değil takip edilen ilkeler zirvesine çıkmamızda 3D teknolojisi çok önemlidir. Bu teknolojiyi geliştirmek silah yapmak için değil bu teknolojiyi ihtiyaçların giderilmesi için kullanmak önemli. Yoksa diğer türlü her şeyin korkusu vardır. Uçak savaş uçağı olabilir. Ama savaş uçağınız yoksa diğer ülkeler arasında güvensiz bir ülkesinizdir. Silahsızsanız yine sıkıntıdasınızdır. Ama benim insanlarım bir kaza sonrasında çenesine bir tedavi gerekiyorsa ve ona özel onun ortopedilerine uygun implant üretimine olanak sağlıyorsa bu teknolojisi muhteşemdir. Elbette gönül bu teknolojinin doğru ve bilinçli kullanılmasını ister.

Büyük firmalar bireysel 3D yazıcı kullanımına nasıl bakıyorlar?

Büyük firmaların ticari kaygıları olabilir. Bu durum pazarlama sürecindeki tutumlarıyla alakalı olacaktır.Mesela otomotiv sektöründen örnek vereceğim. Bundan 10 yıl öncesinde, otomobil modelleri 10 yılda bir değişirdi. O zamanki tasarım süreçleri yeni aracın tasarlanması için en az yedi yıl beklenirdi. Ne zamanki bu alandaki yazılımlar arttı buna binaen süre azaldı.Ama bunu firmalar neden kullanmaya başladı. Bir modelde 10 yıl boyunca değişiklik yapmayınca modelin yan sanayi parçaları ortaya çıkıyordu. Aracın iç aksanlarını öğrenen sanayiciler araçtaki sıkıntıları ustası kadar iyi yapabilir hale geliyordu. Otomotiv üreten firmalar sadece satışta para kazanıyordu. Yedek parçadan, servis ücretlerinden para kazanamıyordu. Bu nedenle firmalar modellerini daha sık yenileme yöntemine geçti. Benzer örneği telefonlarda da görebiliriz. Evet 3D yazıcı ile teknolijik cihazlar ve otomotiv parçalarını ve benzeri bir çok ürünün parçalarını üretmek mümkündür. Fakat her sene bir çok yeni model ileri süren ve piyasaya hakim olan markaların, bu durumdan çok rahatsız olacağını düşünmemekteyim.

Kategorisindeki diğer haberler

Teknolojinin Yeni Boyutu : Bulut Sistemi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Bilgisayar Mühendisliği’nin düzenlediği “Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Labratuarı” isimli etkinliik, Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda gerçekleşti...

Daha Fazla Göster 21/03/2017 || 225

KOÜ'de Teknolojinin Geleceği Konuşuldu

Kocaeli Üniversitesi IEEE Kulübü tarafından düzenlen  '3. Sektör Günleri' isimli konferans Siemens, Aktif Grup Elektrik ve Festo şirketlerinden yetkililerin katılımıyla gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 15/03/2017 || 257

Mühendisliğin ve Sağlığın Birleşimi 'Biyomedikal'

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Konferans Salonu’nda IEEE kulübü’nün düzenlediği “Biyomedikal Mühendisliği Sistemleri ve Teknoloji” konulu iki gün sürecek olan seminer bugün b...

Daha Fazla Göster 13/03/2017 || 145

“Siber Güvenlik Uzmanları Yetiştirilmeli“

Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) IEEF5 Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen, ‘Siber Güvenliği ve Uygulamalı Bilgi Güvenliği’ etkinliği Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/10/2016 || 301

“Siz Hem İşletmeci Hem de Bakımcısınız”

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından düzenlenen, 'Enerji Yönetimi ve Enerji Verimliliği' adlı konferans, bugün Hayat Kimya Elektrik Elektronik Mühendisi Engin Albayrak ve Hayat Kimya Enerji Üretim Şefi Serbay Tarakçı'n...

Daha Fazla Göster 22/12/2015 || 653

4G Haberleşme Sistemleri

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı tarafından, ‘4G Haberleşme Sistemleri’ adlı etkinlik bugün gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 07/12/2015 || 471

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler