Türkiye'de Bilime Önem Verilmiyor

 Şermin Özcan 09/10/2015 GÜNCEL/ TEKNOLOJİ 517
Gebze Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü Reklam Tanıtım Komitesi tarafından düzenlenen Teknoloji Takip Günü etkinlikte mobil teknoloji konularında aralarında uzman isimlerin ve şirketlerin bulunduğu konuklar yer aldı.

Fizikist’in kurucusu olan ve şu an fizik öğretmenliği yapan Müberra Altın ‘Türkiye’nin Uydu Serüveni ve Yerli Üretim Teknolojileri’ konusunda merak edilenleri sunumunda öğrencilere aktardı.

“Önemli olan Projelerin Milli Olması”

Türkiye’nin içinde bulunduğu uydu serüveninin geçmiş yıllardan beri olumsuz etkilendiğini söyleyen Müberra Altın, “Türkiye için uzay hayaldi. Yapılan projeler ile hayallerin gerçeğe dönüşme süreci başladı” dedi. Uyduların fırlatılması ve yörüngeye oturma aşamalarına da değinen Altın, “Projelerde önemli olanın başarılı olunmasından çok milli olması gerektiğinin atını çizdi. Bunun yanı sıra Türkiye, BİLSAT ve RASAT uydularının beraberinde Göktürk-2 ile uzay serüveninin bir aşamasını tamamladığını ifade etti.

“Bilim Uygulama Alanı Olması Gereken Bir Dal”

Bilim alanında sadece bilgi birikiminin varlığından söz edemeyeceğimize değinen Altın, “Beyin göçünün temel sebepleri arasında bilimsel çalışmalar için fon sağlanmayışı geliyor. Bu durumun yanı sıra iş bulabilme konusunda gençler üzerinde olumsuz bir etki oluşmuş durumda” diyerek bu konuda Türkiye’nin eksik kaldığını belirtti. Özellikle gençlerin iş bulamaması konusunu değerlendiren Altın, “Hedef olarak görülebilecek TÜBİTAK(Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu)’da çalışma oranı çok düşük. Gençler bir fabrikada iş bulamayacaklarını düşündükleri için zorunlu olarak beyin göçüne itiliyorlar” dedi.

Bilimsel çalışmalara ve bilim insanlarına Türkiye’de sahip çıkılmadığının en iyi örneğini 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar olarak veren Altın, “Türkiye’de bilim insanlarına gerekli önem verilmiyor. Türkiye’den beyin göçü ile gidenlerin yanında CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) ‘de ki Türk bilim insanlarından da bahsedebiliriz” dedi.

Özellikle Ar-Ge( Araştırma-Geliştirme) söz konusu iken başarısızlıkla sonuçlanabilir çalışmaların da olması gerektiğini belirten Altın, imkan verildiğinde olumlu sonuç alınabileceğini vurguladı.

“Türkiye İçin Geç Kalınmış Bir Adım”

USET(Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi)’nin açılmasının Türkiye açısından avantaj ve dezavantaj olarak değerlendiren Altın, ”Merkez Türkiye adına geç bir adım ancak artık bir yerden başlamak gerekiyor diye düşünüyorum. Özellikle bu çalışmaların arkasında durulursa ve yeterli imkan verilirse devamının geleceğini umut ediyorum” şeklinde yorumladı.

“Reklamın İyi Yapılması Gerekir”

Sözü milli teknolojilere getiren Altın, Devrim Arabaları’nın günümüze yeni araçlar ‘Milat’ ve ‘Sazan’ın taşıdığını belirtti. Türk yapımı olan bu iki aracın devletin ve sanayicilerin desteği ile gerektiği değeri göreceğini vurgulayan Altın, “Reklamın iyi yapılması takdirde diğer markaların yanında özellikle spor araba olan Sazan’ın orta halli insanlara hitap edeceğini düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Kategorisindeki diğer haberler

Teknolojinin Yeni Boyutu : Bulut Sistemi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Bilgisayar Mühendisliği’nin düzenlediği “Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Labratuarı” isimli etkinliik, Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda gerçekleşti...

Daha Fazla Göster 21/03/2017 || 226

KOÜ'de Teknolojinin Geleceği Konuşuldu

Kocaeli Üniversitesi IEEE Kulübü tarafından düzenlen  '3. Sektör Günleri' isimli konferans Siemens, Aktif Grup Elektrik ve Festo şirketlerinden yetkililerin katılımıyla gerçekleşti.

Daha Fazla Göster 15/03/2017 || 257

Mühendisliğin ve Sağlığın Birleşimi 'Biyomedikal'

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Konferans Salonu’nda IEEE kulübü’nün düzenlediği “Biyomedikal Mühendisliği Sistemleri ve Teknoloji” konulu iki gün sürecek olan seminer bugün b...

Daha Fazla Göster 13/03/2017 || 145

“Siber Güvenlik Uzmanları Yetiştirilmeli“

Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) IEEF5 Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen, ‘Siber Güvenliği ve Uygulamalı Bilgi Güvenliği’ etkinliği Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/10/2016 || 301

“Siz Hem İşletmeci Hem de Bakımcısınız”

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından düzenlenen, 'Enerji Yönetimi ve Enerji Verimliliği' adlı konferans, bugün Hayat Kimya Elektrik Elektronik Mühendisi Engin Albayrak ve Hayat Kimya Enerji Üretim Şefi Serbay Tarakçı'n...

Daha Fazla Göster 22/12/2015 || 653

4G Haberleşme Sistemleri

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı tarafından, ‘4G Haberleşme Sistemleri’ adlı etkinlik bugün gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 07/12/2015 || 471

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler