Doğadaki Dostlarımız Sizleri Bekliyor

 Abdullah Kılıç 08/04/2015 GÜNCEL/ ÇEVRE 2025
Bu hafta sizin için Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nı gezdik. Yağmurlu bir günde yola çıktık. Aslında yağmurun yağması bu gezimize ayrı bir renk kattı. Yağan yağmur, kuşların sesi ve kaplanın kükremesi…

Bu hafta sizin için Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nı gezdik. Yağmurlu bir günde yola çıktık. Aslında yağmurun yağması bu gezimize ayrı bir renk kattı. Yağan yağmur, kuşların sesi ve kaplanın kükremesi… Bir ormanda yürüyüşe çıkmış gibi hissettik kendimizi. Hangi hayvan türlerini görmek istiyorsanız tabelalar sizi o yöne doğru yönlendiriyor. Ama biz tabelalara bakmadan yolumuza devam ediyoruz. Karşımıza çıkan ilk dostlarımız ise oklu kirpiler oluyor. Bu hayvanların dikenleri gerçekten çok büyük.

Daha sonra ise karşımıza Amerikan Laması çıkıyor. Bu canlı deveye gerçekten çok benziyor. Ama fazla yanına yaklaşamıyoruz çünkü bu hayvanlara çok yaklaştığınızda tükürebildiklerini biliyoruz. Acaba aslanlar nerede derken tam da karşımıza aslanlar çıkıyor. İki yavrusunu kollarının altına alan anne aslan yavrularına özenle bakıyor. Baba aslanı ise ayrı bir kafese almışlar. Buradaki gezimizi bitirdikten sonra akvaryum ve sürüngen canlıların bulunduğu bölüme giriyoruz. Akvaryumda en çok hayran olduğumuz canlı ise dev balıklar oluyor. Boyları neredeyse bir insan kadar olan bu balıklar gerçekten korkutucu. Korktuğumuz hayvanlar içinde küçük balıklarda var: piranalar… Hakkında onlarca film yapılan piranaların aslında hiç insan öldürmedikleri söyleniyor.

Sürüngen deyince akla ilk gelen hayvan ise yılanlar. Burada farklı yılan çeşitlerini görüyoruz. En çok ilgimizi çeken ise anakonda ve piton yılanları oluyor. Onların ne kadar büyük olduklarını anlatmaya gerek yok sanırım. Ama şuanda uyudukları için onları daha fazla rahatsız etmeyelim. Sürüngen bölümünü gezerken bir Firavun Kedisi karşımıza çıkıyor. Bu kedi gerçekten çok çirkin. Tabi ki bu bölümde timsahlar da ayrı bir olağanüstülüğü sahip. Saatlerce gözleri açık olmasına rağmen hareketsiz durabiliyorlar. Onları bu kadar yakından görmek ayrı bir korku veriyor insana.

Son olarak maymun türlerinin olduğu bölüme giriyoruz. Yani insana en çok benzeyen hayvanların olduğu yere. Bir maymun dikkatimizi çekiyor. Bir maymun ısıtıcının yanında oturmuş öylece bize bakıyor. Belki de bir şeyler düşünüyordur. Yerleri her ne kadar iyi olsa da belki de ormandaki hayatını özlüyordur kim bilir? Böylece gezimizi tamamlamış olduk. Tabi ki daha birçok birbirinden ilginç canlılar gördük ama hepsine burada değinemeyeceğiz. En iyisi sizi buraya davet edelim ve dostlarımızı görme fırsatını yakalayın.

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Makarnadan Köprüler Yarıştı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından bu sene ilki düzenlenen 'Makarnadan Köprü Yapma Yarışma'sında KOÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Böl&...

Daha Fazla Göster 23/03/2017 || 2047

Yıkımlara Çözüm Yalıtım!

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği tarafından "Yapılarda Su Yalıtımı" semineri düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak BTM Teknik Danışmanı Jozef Bonfil katıldı. 

Daha Fazla Göster 17/03/2017 || 2026

Akedemisyen Kadınlar Sergide Buluştu

Kocaeli Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (Tmmob) şubesi ev sahipliğinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Kadın Akademisyenler Sergisi gerçeklerşti. 11 farklı üniversiteden 26 sanatç...

Daha Fazla Göster 09/03/2017 || 2019

Annelik Bir İşlev Değil Tutkudur

Kültürel Etkinlikler Platformu kapsamında ‘Etkinlikizi’ grubunun düzenlediği Annelik ve Psikanaliz Söyleşisi Kocaeli Şubesi Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB)’ da gerçekleştirildi. Etkinliğe, Uzm. Dr. Psikiyatri Figen Abacı, Psikol...

Daha Fazla Göster 02/12/2016 || 2027

Deprem Gerçeği Çalıştayı 2’nci Gününde

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi´nin düzenlediği 3´üncü Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı bugün de devam etti.

Daha Fazla Göster 09/11/2016 || 2024

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği,

Daha Fazla Göster 08/11/2016 || 2029

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler