Denizden Tarih Çıkarmak

 Abdullah Kılıç 23/03/2015 GÜNCEL/ DÜNYAARAŞTIRMA & DOSYA 3460
Çoğu zaman önemsenmez deniz kabukları. Hatta canlı olduklarını bile bilmeyiz. Kemal Geyran ise 40 yılını vermiş deniz kabuklarını toplamaya. Çünkü bu onun için vazgeçilmez bir hobi. 2007 yılında kaybettiği oğlu Can Geyran ‘ın adını yaşatmak için de deniz kabuklarından oluşan bir müze açtı.

Çoğu zaman önemsenmez deniz kabukları. Hatta canlı olduklarını bile bilmeyiz. Kemal Geyran ise 40 yılını vermiş deniz kabuklarını toplamaya. Çünkü bu onun için vazgeçilmez bir hobi. 2007 yılında kaybettiği oğlu Can Geyran ‘ın adını yaşatmak için de deniz kabuklarından oluşan bir müze açtı. Müzesiyle deniz kabuklarından bir cennet oluşturan Kemal Geyran, meraklılarını ‘Can Geyran Deniz Kabukları Müzesi’ne bekliyor.

İstanbul Maltepe’de küçük bir müzesi var Kemal Geyran’ın. O küçük müzeye çocukluğundan beri hayallerini kurduğu deniz kabuklarını koymuş. Hiç beklemediği ziyaretçileri oluyor bu müzenin. Bu kabukların gerçekten denizden çıktığına şaşırmıyor değil insan? Denizden çıkan bu sırlı kabukların hikayeleri ise Antik Yunan’a kadar uzanıyor. Türkiye’nin ilk deniz kabukları müzesini sizler için gezdik.

Bu müzeyi açma fikri nasıl oluştu?

Deniz kabukları merakı benim 40 yıllık merakım. Yani çocukluğumdan gelen bir şey. Ben kimya mühendisiyim. Deniz kabukları bir hobi olarak devam etti. Ben yurt dışındaki ziyaretlerimde tabiat tarihi müzesi ve deniz kabuğu müzesi gibi yerleri ziyaret ederim. Emekli olduktan sonra böyle bir yerin eksikliğini hissettim. Türkiye’de neden olmasın diye. Bu yer ailemize ait olan bir yer. Babam bu yeri kültür ve sanat merkezi olarak inşa etmişti. 2000 yılında rahmetli olunca atıl duruyordu burası ve burayı Deniz kabukları Müzesi olarak dönüştürdüm. Buradaki amacım sadece deniz kabuklarını sergilemek değil, bütün yönleriyle tanıtmak. Nasıl beslendiklerini, nerelerde yaşadıklarını, neye benzediklerini filmlerle göstermeye çalışıyorum gösteriyorum. Ayrıca İnsan deniz kabuğu ilişkileri üzerine bilgiler vermeye çalışıyorum.

Deniz Kabuklarını bulmak sizin için zorluyor mu?

Kolay değil ama 40 yıldır bu hobiyle uğraştığım için elimde bir şeyler birikti. Ben kabukları kendim dalıp çıkartabiliyorum. Bazen satın alıyorum, bazen bazı koleksiyonerlerle takas yapıyorum, bazen de bağışlar oluyor. Ayrıca bir de kütüphanem var. Koleksiyonumun geri kalan kısmı da burada. Şu an 300 deniz kabuğu sergiliyorum. Ama bin tane deniz kabuğum var. Amaçlarımdan biri de bu konuda çalışma yapanların buradan faydalanması. Bunlar üniversiteler ya da özel meraklılar olabilir.

Deniz Kabuklarını çıkarırken hangi yöntemleri uyguluyorsunuz?

Kumsalda yürürken kıyıdan da topladığımız var, 6-7 metreye dalarken topladıklarımız da var. Ben ayrıca trolcülerle deniz kabuklarına ulaşmak için trole gidiyorum. Onlar denize attıkları zaman ben de deniz kabuklarını alıyorum. Değişik şekillerde toplamaya çalışıyorum.

Müzenin ziyaretçi profili nasıl peki?

Hiç ummadığım bir şekilde okullar ziyaret ediyor burayı. Anaokulu, İlkokul hatta üniversitelerin biyoloji bölümlerinden ziyaretçilerimiz oluyor. Yoğun bir ilgi var.

Bu müze için destek aldığınız yerler var mı?

Kartal Belediyesi ile bir işbirliği yaptık. Buraya hem tanıtım olsun hem maddi destek olsun o konuda destek veriliyor. Müzeler tabi ki destek istiyor. Şu anda da benim kafamda bir sürü proje var. Ama maddi olarak yapamıyorum. Maddi olanaklar olsa çok daha iyi olur. Tabi belediyenin desteği bir yere kadar. Yine de onlara teşekkür ederim. Bunlar yavaş yavaş olacak şeyler. Sadece deniz kabuklarının sergilendiği başka bir müze var mı?

Yurt dışında bu konuyla ilgilenen meraklı ve koleksiyoner daha fazla. Dolayısıyla onlarla biz irtibata geçiyoruz takas yaptığımız zaman. Sadece deniz kabukları üzerine ilk ve tek müze burası. Mesela benim müzemden sonra başka bir koleksiyonerin bir miktar deniz kabuğunu sergilediği Bodrum’da Deniz Müzesi var. Orada da deniz kabukları sergileniyor. Ama onun yanında süngercilik ve gemi maketleri üzerine de sergilenen şeyler var. Yani sadece deniz kabukları yok. Burası sadece deniz kabuklarını tanıtmayı amaçlayan bir yer. Hem deniz kabukları sergileniyor hem de hayvanların canlı halleri tanıtılmaya çalışılıyor.

Kategorisindeki diğer haberler

Denizden Tarih Çıkarmak

Çoğu zaman önemsenmez deniz kabukları. Hatta canlı olduklarını bile bilmeyiz. Kemal Geyran ise 40 yılını vermiş deniz kabuklarını toplamaya. Çünkü bu onun için vazgeçilmez bir hobi. 2007 yılında kaybettiği oğlu Can Geyran ‘ın adını ya...

Daha Fazla Göster 23/03/2015 || 3461

Araçların Kısa Mesafelerde Durma Problemi Çözülecek

Günümüzde trafik kazalarına yol açan en önemli sebeplerden biri araçların kısa mesafede fren yapamayarak ölümcül kazalara yol açması.Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hak...

Daha Fazla Göster 29/12/2013 || 2352

GÜLMENİN FAYDALARI VE ZARARLARI :)

Niçin tebessüm eder veya güleriz? Kendi kendimizi gıdıklayınca niçin gülmeyiz? Mizah duygusu beynimizin hangi kısmında yer alır? Bunlar gibi birçok soru, bu konuda fazla araştırma yapılmadığı için henüz cevaplandırılamamıştır.

Daha Fazla Göster 06/01/2013 || 2122

Aile İçi Şiddetin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Aile içi şiddetten dolayı bir çok kadın ve buna bağlı olarak bir çok çocuk hem fiziksel hem de ruhsal olarak hasar görüyor, ileri ki yaşlarında bunlarla ilgili problemler yaşıyor.

Daha Fazla Göster 06/01/2013 || 2017

TÜRK BİLİM ADAMLARINDAN MUHTEŞEM BAŞARI

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Teknoloji Fakültesi'nde çalışan bilim adamları önemli bir başarıya imza atarak tavuk yağı ve hayvan derisinden biodizel üretmeyi başardılar. Bu buluş ile vatandaşlara tavukların atıklarını sucuk, salam gibi y...

Daha Fazla Göster 06/01/2013 || 2094

Ölümcül Hastalıklarla Savaşan Gıdalar

Yapılan araştırmalar, kanserden kalp krizine kadar bir dizi ölümcül hastalıkla mücadele eden gıdalar bulunduğunu gösteriyor

Daha Fazla Göster 05/01/2013 || 1979

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler