Londra'da Tek Kişilik Televizyon: Hüseyin Günay

 Esra Yula 03/11/2014 GÜNCEL/ RÖPORTAJ & SÖYLEŞİ 3808
Euro Star'da yayınlanan, Londra Mahallesi Programı’nın sunuculuğu ve yapımcılığını üstlenen, aynı zamanda NTV İngiltere temsilciliği görevini yapan Hüseyin Günay ile hayatı ve yaptığı işler üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Sunuculuk ve yapımcılık serüvenini bizimle paylaşan ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu olan Günay, genç iletişimcilere de tavsiyelerde bulundu.

Sunucu olmaya ne zaman karar verdiniz?

Ben aslında hiçbir zaman sunucu olmak için bu yola çıkmadım. Biraz şartlar öyle gerektirdi. Fakat sunuculuk yapmaya başladığımda ise çok keyif aldığımı gördüm. Birincisi kamera önünde olmak, Türkiye gibi ülkelerde popüler bir iş. Bu popülaritenin verdiği bir haz var. İkincisi üniversitede medya okumaktan korkmuştum. Fakültenin kantinine ilk girdiğimde kimisinin dayısı sunucuydu, kimisinin amcası yönetmendi. Orda medya sektöründe çalışan kimsesi olmayan tek kişi bendim. Dolayısıyla bu beni korkutmuştu. Okurken gazeteci olacağım diye yola çıktım. Ama gazetecilik kavramı ile televizyon sunuculuğu kavramı arasında büyük bir fark var. Kervan yolda dizilir diye bir laf var, biraz onu gerçekleştiriyorsunuz bu yola çıktığınızda.

Sektör deneyiminiz ilk olarak nerede başladı?

Utanarak söylüyorum ilk olarak kadın programlarında stajyer olarak başladım. Bu da bir cesaret işidir. Fakülteden sonra ilk çalıştığım yer benim için de cesaret gerektiren bir yerdi. Çünkü kadın programları Türkiye'de kadınları ve toplumun belirli kesiminin duygularını suiistimal eden bir yapıya sahip. Benim hayatta bir duruşum ve bir bakış açım vardı. Dolayısıyla benim durduğum yerden tamamen farklı bir yerde program yapıyorlardı. Benim orda çalışmam doğrularımı bir nebze unutmam anlamına geldi. Cesaret gösterdim, o doğruları unutmadım sadece biraz öteledim. Oradan deneyim elde ettikten sonra ise kendime daha çok yakışan işlerde çalıştım.

Londra Mahallesi Programı ile tanınıyorsunuz. Bu program ne zaman ve nasıl başladı?

Londra Mahallesi programı üç yıldır var olan yaklaşık yüz otuz haftadır çıkan bir televizyon programı. Bu programa üç kişi başladık. Yani şu an dokuz kişi devam ettirdiğimiz programa üç kişi başladık. Ben Londra Mahallesi'ni ilk kurduğumda sunucu değildim. Kameramandım, montajcıydım, sunucuydum, haber yazıyordum, sponsor görüşmelerini ayarlıyordum. Hatta İngiltere'de öyle bir sürece geldik ki bana tek kişilik televizyon demeye başladılar. Haliyle medya sektöründe çoklu bir yeteneğe sahip olmak avantaj. Sadece bir şeyi biliyor olmak artık dünyada hiçbir şey ifade etmiyor. Aynı zamanda yanına koyabileceğiniz bir şey yoksa o, tek başına sofraya konmuş yanında hiçbir şey olmayan bir yemeğe benziyor. Onu desteklemeniz lazım.

Bu programı yaparken sizi zorlayan noktalar oldu mu?

Hiçbir şekilde kendi mesleğimin öz kaynaklarından yani haber yazarken, çekim yaparken, montaj yaparken ya da sunuculuk yaparken zorlanmadım. Yedi gün yirmi dört saat boyunca bunu gerçekleştirebilirim. Zorlandığım tek şey insanlara onların ne istediğini bizim gözümüzden anlatabilmek. Bu ne demek oluyor; haber yaparken onların dünyasını değil de gerçekten toplumsal bir yapı içerisinde onların nerede durduklarını onlara anlatabilmek. Bu da bizim için çok zor. Hele İngiltere gibi Türkiye'den uzakta olan bir yerde. Yetmiş milyon insan Türkiye'de yetmiş milyon insan İngiltere'de yaşıyor. Ancak İngiltere'de yaşayanların sadece beş yüz bini Türk. Dolayısıyla röportaj yapmak için Türkiye'de belki on beş dakika dışarıda kalmak gerekiyor. Ama biz üç kişiyle röportaj için üç saat kışın eksi iki derecede sokakta durabiliyoruz.

Kategorisindeki diğer haberler

Kocaeli Kitap Fuarı Yoğun İlgiyle Devam Ediyor

Yoğun ilginin yaşandığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı, üçüncü gününde söyleşiler ve imza etkinlikleri ile devam ettti.  Günün ilk söyleşisinde Yazar Mevlana İdris ve Salih Zengin okurlarla bir araya geldi.

Daha Fazla Göster 15/05/2017 || 241

Üniversite Tercih Fuarı 2'nci Gününde

EKET Fuarcılık tarafından düzenlenen ve dün başlayan  ‘Kocaeli Üniversite Tercih Günleri’, Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde bugün de öğrencilere ve velilere kapılarını açtı.

Daha Fazla Göster 24/03/2017 || 280

“İpin Ucu Senin Elinde”

Sabah Gazetesi Eğitim Yazarı ve CNN Türk Program Yapımcısı Sait Gürsoy katıldığı Kocaeli Üniversite Tanıtım Günleri’nde liseli öğrencilerle buluştu. 

Daha Fazla Göster 23/03/2017 || 306

“Gazinin Onuru Madalyasıdır”

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yıl dönümünde gazilerimizin hikayelerini merak ederek çıktık yola. Tabiki onları bir arada bulabileceğimiz ilk yerde Kocaeli Muharip Gaziler Derneği’nde bulduk kendimizi....

Daha Fazla Göster 18/03/2017 || 578

"Kadın İnsandır, Bizler İnsanoğlu"

  Kadının bir anlam ifade etmediği, ne kadar büyülü bir varlık olduğunun farkına varılmadığı bu çağda yaşıyor olmak belki de çoğumuz için en büyük kayıp. Ama şu bir gerçek ki ne kadar ez...

Daha Fazla Göster 08/03/2017 || 405

Erkek Masalarının Kadın Patronu

Son dönemde artan kadın cinayetleri, taciz ve tecavüz olayları umut kırıcı olsa da, kadınlar bir yerlerde hayata bağlanıyor, güçlü olduklarını her defasında gösteriyorlar. İzmit Yürüyüş Yolu'nda b...

Daha Fazla Göster 08/03/2017 || 491

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler