Araçların Kısa Mesafelerde Durma Problemi Çözülecek

 Abdullah Kılıç 29/12/2013 GÜNCEL/ DÜNYAARAŞTIRMA & DOSYA 2351
Günümüzde trafik kazalarına yol açan en önemli sebeplerden biri araçların kısa mesafede fren yapamayarak ölümcül kazalara yol açması.Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hakan Köylü hazırlamış olduğu projesiyle bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Günümüzde trafik kazalarına yol açan en önemli sebeplerden biri araçların kısa mesafede fren yapamayarak ölümcül kazalara yol açması.Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hakan Köylü hazırlamış olduğu projesiyle bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.

TUBİTAK ve Bilimsel Araştırma Fonu tarafından desteklenen projenin test aşamaları uygulanıyor Manyeto-Reolojik (MR) Amortisörler ile Süspansiyon Sisteminin ABS Fren Sistemine Entegrasyonun Tasarlanması ve Test Edilmesi Projesi’nin 2015 yılında tamamlanması planlanıyor.

Projenin  doktora tezini oluşturduğunu ve çeşitli testlerin gerçekleştirildiğini belirten Köylü "Doktora tezinde bir prüvizör oluşturduk bir kısmı düz bir kısmı pürüzlü yol. Orda 3 farklı amortisör (tekerleklerin yola basmasını sağlayan parça) kullandık. Amortisör tiplerinin sürümleme özelliklerini değiştirdik. Yumuşak, sert  ve çok sert amortisörler kullandık. Onların durma mesafelerine , fren basınçlarına,frenleme ivmelerinin katkılarına baktık ve şunu gördük ıslak yolda orta sert amortisör , kaygan yolda da sert amortisörün daha iyi olduğunu gördük" şeklinde konuştu.

ABS fren sisteminin güvenli frenleme yaptığını fakat kısa mesafede duramadığını çünkü fren basıncının geri çekerek tekerin dönmesini   sağladığını bununla birlikte daha uzun mesafe kat edildiğini belirten Köylü, amaçlarının tekerlek üzerindeki yükleri değiştirerek araçların daha kısa sürede durmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Büyük araçların hidrolik amortisörlere sahip olduğu için kısa mesafede durmalarının daha kolay olduğunu, projede manyetik sıvılı bir amortisörün kullanılacağını belirten Köylü, projenin gerçekleşmesi halinde trafik kazalarının önemli ölçüde azalacağını belirtti.

Kategorisindeki diğer haberler

Denizden Tarih Çıkarmak

Çoğu zaman önemsenmez deniz kabukları. Hatta canlı olduklarını bile bilmeyiz. Kemal Geyran ise 40 yılını vermiş deniz kabuklarını toplamaya. Çünkü bu onun için vazgeçilmez bir hobi. 2007 yılında kaybettiği oğlu Can Geyran ‘ın adını ya...

Daha Fazla Göster 23/03/2015 || 3460

Araçların Kısa Mesafelerde Durma Problemi Çözülecek

Günümüzde trafik kazalarına yol açan en önemli sebeplerden biri araçların kısa mesafede fren yapamayarak ölümcül kazalara yol açması.Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hak...

Daha Fazla Göster 29/12/2013 || 2352

GÜLMENİN FAYDALARI VE ZARARLARI :)

Niçin tebessüm eder veya güleriz? Kendi kendimizi gıdıklayınca niçin gülmeyiz? Mizah duygusu beynimizin hangi kısmında yer alır? Bunlar gibi birçok soru, bu konuda fazla araştırma yapılmadığı için henüz cevaplandırılamamıştır.

Daha Fazla Göster 06/01/2013 || 2121

Aile İçi Şiddetin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Aile içi şiddetten dolayı bir çok kadın ve buna bağlı olarak bir çok çocuk hem fiziksel hem de ruhsal olarak hasar görüyor, ileri ki yaşlarında bunlarla ilgili problemler yaşıyor.

Daha Fazla Göster 06/01/2013 || 2017

TÜRK BİLİM ADAMLARINDAN MUHTEŞEM BAŞARI

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Teknoloji Fakültesi'nde çalışan bilim adamları önemli bir başarıya imza atarak tavuk yağı ve hayvan derisinden biodizel üretmeyi başardılar. Bu buluş ile vatandaşlara tavukların atıklarını sucuk, salam gibi y...

Daha Fazla Göster 06/01/2013 || 2094

Ölümcül Hastalıklarla Savaşan Gıdalar

Yapılan araştırmalar, kanserden kalp krizine kadar bir dizi ölümcül hastalıkla mücadele eden gıdalar bulunduğunu gösteriyor

Daha Fazla Göster 05/01/2013 || 1979

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler