DOĞANIN YENİLEYEN GÜCÜ: OZON

 ERKAN DEMİRCİ 05/04/2011 GÜNCEL/ SAĞLIK 2025
Ozon tedavisi; zor iyileşen yaralarda, deri hastalıklarında, selülit oluşumun engellenmesinde gibi daha birçok farklı hastalık grubunda uygulanan bir tedavi yöntemi. Özellikle iş hayatındaki stres, yoğun çalışma temposu, zihinsel ve bedensel yorgunluklardan şikâyet edenler için fiziksel dayanıklılığı arttırıcı etkiye sahip.
Ozon üç oksijen (O3) atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir. Ozon, atmosferde genel olarak iki atomlu halde bulunan normal atmosferik oksijene (O2) nazaran çok daha yüksek enerji taşıyan bir yapıya sahiptir. Ozon oksijenin normal atmosferik birleşimine göre bazı farklılıklar gösterir. Oda sıcaklığında renksiz olan ozon gazının karakteristik bir kokusu vardır. Fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında doğal olarak oluşur ve hissedilebilir. Ozon gazının ismi bu karakteristik kokusundan dolayı Yunanca koklamak manasına gelen ozeinden türetilmiştir
 
     Güneşten gelen UV ışınlarına karşı dünyamızı koruyan OZON gazı tıpta hastalıkların tedavisinde yüz yıldan fazladır kullanılıyor. Ozon tedavisi insan vücudundan alınan bir miktar kanın ozon-oksijen gaz karışımı ile muamele edildikten sonra yeniden hastaya verilmesi veya insan vücudunda belirli anatomik boşluklardan ozon-oksijen karışımı gaz veya ozonlu su verilmesi esasına dayanıyor.
         Ozon tedavisinde uluslararası kabul görmüş beş uygulama şekli bulunuyor:
1-      Majör Otohemoterapi: En sık tercih edilen uygulama yöntemidir. Hastanın damarından alınan bir miktar kanın (5-10 ml) ozona dayanıklı şişe içinde uygun ozon-oksijen karışımı ile muamele edildikten sonra aynı damardan geri verilmesidir.
 
2-      Minör Otohemoterapi: Hastanın damarından alınan bir miktar kanın (5-10 ml) ozona dayanıklı enjektör içerisinde uygun ozon-oksijen karışımı ile muamele edildikten sonra kas içine uygulanmasıdır.
 
3-      Rektal İnsuflasyon: Uygun ozon-oksijen karışımı ile üretilmiş gazın barsak içerisine verilmesidir.
 
4-      Lokal Uygulamalar: Uygun ozon-oksijen karışımı ile üretilmiş gazın eklem içine, kulak yoluna veya vajinal olarak uygulanmasıdır.
 
5-      Topikal Uygulamalar: Uygun ozon-oksijen karışımı ile üretilmiş gazın veya ozonlu sıvıların (su, yağ) cilt üzerine doğrudan ve torbalama yöntemi ile uygulanmasıdır.
 
     Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
     Gölcük Ozon Terapi Merkezi’nde görev yapan Dahiliye Uzmanı Dr. Özlem Durmuş, ozon terapisi hakkında tüm merak edilenleri bizimle paylaştı. Ozon tedavisinin birçok hastalık grubunda kullanıldığını belirten Durmuş, ’Ozon tedavisi geniş bir hastalık grubunda gerek tedavi edici gerekse mevcut tıbbi tedavilerin etkilerini güçlendirici sonuçlar almak için kullanılıyor. Kullanıldığı başlıca alanları belirtmek gerekirse;
   Ø Özellikle diabetik ayak ve baş yaraları olmak üzere tüm zor iyileşen yaralar ozon tedavisinin temel uygulama alanlarından biridir. Yara bölgesindeki kılcal damarların yanı sıra oksijenlenme de artırılır. Aynı zamanda bu bölge olası bakteri, virüs ve mantarlardan arındırılır.
  Ø Deri hastalıklarında bakteri, virüs ve mantarları yok ederken, kan dolaşımını artırarak cilt yenilenmesini hızlandırır.
  Ø Birçok mekanizma aracılığıyla selülit oluşumunun temelindeki bozuklukları düzenler. Ozon terapinin geleneksel selülit tedavisinden üstünlüğü ortaya konmuştur.
  Ø Metabolizmayı hızlandırıcı etkilerinin yanında yağ yıkıcı etkileri nedeniyle yaygın ve bölgesel yağlanmada tedaviyi destekler.
  Ø Ozon sayesinde oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımı sağlanır, bağışıklık sistemi harekete geçirilir. Takiben vücudun kendi anti-oksidanları ve serbest radikallerle savaşan hücreleri aktive edilmiş olur.
  Ø Fizik kapasitede azalma, yürüme güçlüğü ve baş dönmesi gibi belirtiler ile kendini gösteren beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur.
  Ø Kronik yorgunluk sendromundaki destekleyici etkilerin yanı sıra yaşam kalitesini önemli ölçüde artırmaktadır.
  Ø Kemik deformasyonu gelişmemiş eklem harabiyetlerinde eklem içine yapılan enjeksiyonlarla kıkırdak doku tamiri başlatılmakta ve Romatoid Artrit hastalığının tedavisinde diğer tıbbi tedavilerle kombine edilerek dramatik iyileşmeler gözlenmektedir.
  Ø İltihaplı barsak hastalılarının özellikle erken evresinde,
  Ø Tedaviye dirençli alt genital enfeksiyonlar gibi kadın hastalıklarında,
  Ø Alzheimer, Parkinson ve bunama gibi yaşa bağlı hastalıların tedavisine yardımcı olarak, şikâyetlerin azaltılması ve genel iyilik halinin sağlanmasında,
  Ø Cinsel fonksiyonların düzeltilmesinde,
  Ø Bazı tip saç dökülmelerinde,
  Ø Yaşlılığa bağlı şikâyetlerde,
  Ø Diş hekimliğinde,
 Ø Toksinlerden arınma (Detoks) gibi birçok alanda ozon tedavisi uygulanmaktadır’ dedi.
     Ozon Tedavisi Ne Kadar Başarılı ve Ne Kadar Güvenilir?
     Ozon tedavisinin bir –alternatif tıp yöntemi değil- tamamlayıcı tıp yöntemi olduğunu söyleyen Durmuş, ‘ Doğal olarak diğer tıbbi yöntemlerinde de olduğu gibi % 100 garanti hiçbir zaman vaat edilmez. Başarı hastanın ve hastalığın durumuna bağlı olduğu gibi uygulanan yönteme, kullanılan gaz karışımındaki gazların konsantrasyonuna ve uygulama sıklığına bağlıdır. Tedavi başarısı hastalığın ve hastanın genel sağlık durumu ile ilgili olduğu gibi, hastanın kullandığı ilaçlarla da ilgilidir’ diye konuştu.
     Ozon tedavisinin belirlenen herhangi bir yan etkisinin olmadığına vurgu yapan Durmuş, ‘İnsan vücuduna yapılan her girişim bir risk taşır. Avrupa’ da yapılan ozon tedavilerinden elde edilen veriler, yan etkisinin olmadığını gösteriyor. Uygulama tıbbi prosedürlere uygun yapıldığı sürece hemen hiçbir yan etkisi gözlenmez’ dedi.
     Ozon Tedavisi Ne Kadar Sürer?
     Ozon tedavisinin süresi ile ilgili Durmuş, bunun tamamen hastanın ve hastalığın durumuna, beklenen yararlı etkilerin ortaya çıkmasına ve konu hakkında uzman hekimin görüşüne bağlı olduğunu söyledi. Tedavi aşamaları ve süreleriyle ilgili de bilgiler veren Durmuş, ‘ Genel olarak majör otohemoterapi seanslarından oluşan tedavi 10-12 seans ve hastanın durumuna göre 2-3 ay sürmektedir. Otoimmun hastalıklar gibi uzun seyirli durumlarda majör ve minör otohemoterapi seanslarından oluşan tedavi protokolleri hasta ve hastalığın durumuna göre daha uzun dönemlere yayılabilir. Yara ve enfeksiyon gibi durumlarda hastalığın iyileşmesi ve şikâyetlerin ortadan kalkması tedavinin sonlandırılmasına esas teşkil eder’ dedi.
     Ozon Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanamaz?
     Ozon uygulamasında yapılmaması gereken durumlara da değinen Durmuş, ‘Hipertiroidi (troid bezi aşırı çalışanlarda); kırmızı kan hücrelerinde bir enzim eksikliği ile birlikte seyreden Favizm hastalığına sahip olanlarda; ileri derecede kansızlık ve kanla ilgili rahatsızlığı olan (hemofili, kanama pıhtılaşma bozukluğu gibi) hastalarda; kan sulandırıcı ilaç kullananlarda ve yakın zamanda kalp enfaktüsü geçirenlerde; sitrat alerjisi olanlarda ve hamilelerde -özellikle ilk üç ay- hiçbir tedavi zorunlu kalınmadıkça yapılmamalı. Ozon tedavisin belirlenen herhangi bir zararlı etkisi olmamasına rağmen, hamilelik özellikle bebek açısından kritik bir gelişme dönemi olduğu için ozon tedavisi önerilmez. Tedaviyi uygulayacak hekimin bu hastalık ve durumlara sahip olup olmadığınızı mutlaka bilmesi gerekir’ diye konuştu.

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Tıp Bayramı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu Tıp Bayramı etkinliği, Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 2039

Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 212 no’lu salonda “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” hakkında bir konferans gerçekleştirildi. Konuşmacı olarak KOÜ mezunu Ebe Figen Başka...

Daha Fazla Göster 27/02/2018 || 2021

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 2038

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 2019

Diyabetli Çocuklar Futbol Efsanelerine Karşı

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Diyabetli Çocuklar Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvaya A Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü Oğuz Çetin, eski A Milli futbolcu Nihat Kahveci ve spor gazeteciliğinin u...

Daha Fazla Göster 02/12/2017 || 2035

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 2031

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler