Panik Atak ve Kalp Krizi İlişkisine Uzman Bakış

 Tuğçe Telli 20/05/2010 GÜNCEL/ SAĞLIK 5426
Panik atak sırasında yaşananlar, aslında kalp krizi sırasında yaşanan olaylardan farklıdır. Ama ölüm korkusu, her ikisinin benzer olduğu konusunda hastayı yanıltır

Kalp krizi, özellikle gelişmiş toplumlarda görülen ciddi bir tehlike olarak kabul ediliyor. Çoğu kişi tam olarak iyileşebilir ama sağlıklı bir yaşam sürerek önlenmesi de mümkün olabiliyor. Kalbin düzgün çalışması, kandan yeterli oksijen almasına bağlı. Kalp kasının herhangi bir bölgesi yeterli oksijen almadığı zaman çalışamaz duruma gelir, atarken yeterli kasılmamaya başlar ve pompalama işleminde kendine düşen görevi yerine getiremez. Kalp krizinin belirtileri, göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı, bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır ağrı hareket etmekle artar dinlenirken azalır fakat geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer ve nefes darlığı olur. Kalp krizi günümüzde sıkça rastlanan bir hastalık olmakla birlikte bazı belirtileri ve hastaların şikâyetleri açısından panikatak hastalığıyla da karıştırılabiliyor.

Panikatak çağımızın giderek yaygınlaşan bir hastalığı. Günümüzde modern yaşamın bireylerde yol açtığı stresler, gerginlikler panikatağa zemin hazırlıyor. Panikatak aniden ortada bir sebep yokken başlar. Her yerde ortaya çıkabilir. Kişilerde çarpıntı, baş dönmesi, dizlerin bağının çözülmesi gibi şikâyetler tarif edilir. Hastalık ataklar halindedir. Süresi birkaç dakika ile bir saat arasında değişebilir. Panik atak krizi yaşayanların çoğunluğu o anda kalp krizi geçirdiklerini düşünür ve büyük korku yaşarlar. Hele, hele bir yakını, arkadaşı kalp krizi geçirmiş ya da krizden ölmüş ise kişinin korkusu ve evhamı daha da artar. Sürekli kalbinden gelen ´seslere kulak verir

Dr. Tahsin Özbek Tıp Merkezi doktorlarından Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzman Dr. Erkan Gürel, bu konuyla ilgili genel olarak şu ifadelerde bulundu. “Panik atak sırasında yaşananlar, aslında kalp krizi sırasında yaşanan olaylardan farklıdır. Ama ölüm korkusu, her ikisinin benzer olduğu konusunda hastayı yanıltır. Örneğin panik atak geldiğinde öncelikle kişi­nin kalbi çarpmaya başlar. Bu çarpıntıya ek olarak göğüs­te ve tam da kalbin üzerinde bulunan noktada ağrılar ol­duğu hissi uyanır. Bu ağrılar genelde saplanıp sonra ani­den geçen türdendir. Bu ağrılar kişi hareket ederken ya da başkalarıyla konuşurken geçer. Ama atak yaşayan kişi so­rununu düşünmeye başlayınca artar. Kalp atım hızı fazla­dır, taşikardi vardır, ama kalpte fiziksel bir sorun izlen­mez. Kalp atım hızına bağlı olarak kişinin tansiyonu yük­selir, ama genel olarak düşmez. Panik atak yaşayan kişiler korktukları için mideleri de bulanır. Zaten bunların tümü kalp krizi korkusunu iyice alevlendirir.”

Panikatakla kalp krizi arasındaki farklar nelerdir diye sorduğumuz Uzman Dr. Erkan Gürel belirli farkları şu şekilde sıraladı: Panikatak anında yaşananlar- Önce çarpıntı başlar.— Zaman zaman göğüste, kalp üstünde ağrılar olur, saplanıp geçer kısa sürelidir.—Dikkat dağıtılınca, hareket edince, efor sarf edince geçer.— Dinlenince artar.— Çarpıntı dinlenince artar.— EKG de kalp hızında artış olur.(Taşikardi)- Başka bir bozukluk olmaz.— Ağrıyan yer parmakla gösterilir, sınırlı bir alanda ve geçicidir.— Ağrı yayılmaz ve gelip geçicidir.—Çoğunlukla tansiyon yükselir.—Bulantı hissi olabilir.— Kusma olmaz.Kalp krizi’nde yaşananlar-Çarpıntı göğüsteki ciddi, ağır bir ağrı krizini takip eder.—Ağrı göğüsün ortasındadır. Ve süreklidir.— Hareket ve eforla ağrı artar.—Dinlenince azalır, ya da geçer.— Çarpıntı dinlenince azalır.—EKG (Elektrokardiyografi)de, kalp ritminde anormallikler saptanır.—Göğüs ağrısı çok şiddetli ve 15- 20 dakikadan uzun sürer. Müdahale edilmediğinde 5-6 saat dahi sürebilir.— Ağrı gittikçe artar tüm göğse yayılabilir.— Pozisyon değiştirince ağrının yeri değişmez.—Ağrı çeneye, boğaza, sırta veya mideye doğru yayılabilir.— Çoğunlukla tansiyon düşer.— Bulantı ve kusma olur.

Panikatak´ın tedavisinin de çok zor olduğunu hastanın fiziksel bir rahatsızlığının olduğunu inanması nedeniyle hastaların bir psikologla görüşmesinin geciktiğini belirten Uz. Dr. Gürel tedavi sırasında nefes ve rahatlama egzersizleri, atağın üstüne gitme teknikleri ve kas gerginliğini yok etmeye yönelik alıştırmalar hastaya öğretilmekte ve uygulanmakta olduğunu belirtti. Gürel “Panikatak hastasıyla yaşayanlar içinde şu önerilerde bulundu:

Sürekli olarak elden geldiği kadar ona ‘Sen bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı birisin, bu senin özelliklerinden kaynaklanan bir durum’ denmeli. Kişi nöbet geçiriyor en¬dişesini yaşarken yanında bulunan onun kadar telaşlı görünmemeli. Bazı korkuların aşılmasında akılcı, gerçekçi bir konuşma biçimi belirlenmeli. Nazardır, cindendir, peridendir denmemeli. ‘Sen hastalıklı değil, endişeli, tedirgin bir insansın, istersen bunu ortadan kaldırabilirsin’ şeklinde konuşulmalı.”dedi.

Gürel Kalp krizi tehlikesi ve panikatak hastalığının benzerlikleri olsa da birbirine karıştırılmaması için teşhisin önemliliğini vurgulayarak, panikatak rahatsızlıkları olan hastaların düzenli olarak uzman hekim kontrolünde gerekli tedavilerinin devam etmesi gerektiğini söyleyerek sözlerine son verdi. 

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Tıp Bayramı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu Tıp Bayramı etkinliği, Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 14/03/2018 || 26

Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarır

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 212 no’lu salonda “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” hakkında bir konferans gerçekleştirildi. Konuşmacı olarak KOÜ mezunu Ebe Figen Başka...

Daha Fazla Göster 27/02/2018 || 26

KOÜ Glütensiz Kampüs'ü Konuştu

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu'nda ''Glütensiz Kampüs ve Çölyak Nedir'' adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster 11/12/2017 || 156

“Kanun Bilmemek Mazeret Değildir”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde 'Tıbbi Uygulama Hataları ve Yasal Sorumluluklar' konulu birkonferans gerçekleştirildi. Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde hazırlanan konferansta konuşmacı olara...

Daha Fazla Göster 07/12/2017 || 128

Diyabetli Çocuklar Futbol Efsanelerine Karşı

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Diyabetli Çocuklar Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvaya A Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü Oğuz Çetin, eski A Milli futbolcu Nihat Kahveci ve spor gazeteciliğinin u...

Daha Fazla Göster 02/12/2017 || 294

Önce Su ve Sabun Sonra Hayata Dokun!

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde dün 5 Mayıs Dünya El Hijyeni kapsamında  ‘Önce su Sonra Hayata Dokun’  etkinliği düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 05/05/2017 || 511

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler