İzmit'in Kültürel Mirası

 Ayça Başkök 18/05/2010 GÜNCEL/ ÇEVRE 2212
Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, Müze Müdürlüğü ve İl Kültür Müdürlüğü İzmit'te bulunan Antik Tiyatro üzerinde ortak çalışmalar yapıyor. İzmit'te bulunan Antik Tiyatro, İzmit'in kültürel mirasının en önemli parçalarından biri sayılıyor.

Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, Müze Müdürlüğü ve İl Kültür Müdürlüğü, İzmit´te bulunan Antik Tiyatro üzerinde ortak çalışmalar yapıyor. İzmit´te bulunan Antik Tiyatro, İzmit´in kültürel mirasının en önemli parçalarından biri sayılıyor.

İzmit Merkez´e bağlı Bağçeşme Beldesi´nin Orhan Mahallesinin güneyinde bulunan Antik Tiyatro´nun arkeolojik araştırmalar sonucunda Helenistik dönemde yapıldığı düşünülüyor. Roma Döneminde inşa ve onarımının yapıldığı daha sonra Bizans surları içinde kaldığı ve bir süre sur olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Antik Tiyatro´da bulunan ve incelenen taşların 19. yy´da demiryolu inşaatı için taşındığı, aslında İzmit ve çevresinin büyük bir bölümünün Antik Nikomedia Kenti´nin üzerinde kurulduğu, bölgede Antik Tiyatro gibi başka eserler de bulunduğu arkeolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıktı. Antik doku zamanla çevresel etkenler ile (kentleşme, deprem, alt yapı çalışmaları...) zarara uğradı.

"Antik Tiyatro İzmit´in Kültürel Mirasıdır"

Antik Tiyatro ile ilgili çalışmaları yapan Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Akademik Personeli, Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross ve Arş. Gör. Erdal Ünal, tarihi yapı için çeşitli projeler düşünüyor. Çalışmaların birincil temsilcilerinden olan Arş. Gör. Erdal Ünal, tarihi eser ile ilgili çalışmalarını anlattı.

Antik Tiyatro´yla ilgili bulguların 80´li yıllardan beri bilindiğini söyleyen Ünal, "Antik Tiyatro İzmit´in kültürel mirasıdır. Aslında kentin tamamı Antik Nikomedia Kenti üzerinde kurulu fakat altyapı çalışmaları ve diğer etkenlerle antik doku mahvedildi. Buradaki Antik Tiyatro, Bodrum´daki tiyatroyla benzer özelliklere sahip fakat kültürel yapı farklılığı yüzünden yeterince kamuoyunda ve basında yer almıyor." diye konuştu.

Bugüne kadar Antik Tiyatro için yapılan çalışmalar ve tarihi yapı ile ilgili bilgiler vermeye devam eden Ünal, "Çalışmaların başladığı günden itibaren, bölgede arkeolojik yüzey araştırması yapıldı.Topografik harita çıkarıldı.Bölgede daha fazla kazı yapılmak isteniyor fakat şu an Bakanlıktan izin bekleniyor. Ayrıca tiyatronun üzerinde 19.yy´dan kalma evler var ve bunların zarara uğrayabilme ihtimali yüksek. Kimse hangi yapının daha değerli olduğuna karar veremiyor. Koruma kurulu bu konuyla ilgilenecek ve kazılar bu şekilde başlayacak" diye konuştu

Bölgenin yerli ve yabancı turistler için ziyarete açılıp açılamayacağı sorusuna cevap veren Ünal, "Bölge turizme açılabilir fakat bu ihtimal şu an düşük. Çalışma, kazı ve restorasyon yapılırsa kültürel doku için çok önemli olacak" diye konuştu

 

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Makarnadan Köprüler Yarıştı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından bu sene ilki düzenlenen 'Makarnadan Köprü Yapma Yarışma'sında KOÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Böl&...

Daha Fazla Göster 23/03/2017 || 885

Yıkımlara Çözüm Yalıtım!

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği tarafından "Yapılarda Su Yalıtımı" semineri düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak BTM Teknik Danışmanı Jozef Bonfil katıldı. 

Daha Fazla Göster 17/03/2017 || 294

Akedemisyen Kadınlar Sergide Buluştu

Kocaeli Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (Tmmob) şubesi ev sahipliğinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Kadın Akademisyenler Sergisi gerçeklerşti. 11 farklı üniversiteden 26 sanatç...

Daha Fazla Göster 09/03/2017 || 279

Annelik Bir İşlev Değil Tutkudur

Kültürel Etkinlikler Platformu kapsamında ‘Etkinlikizi’ grubunun düzenlediği Annelik ve Psikanaliz Söyleşisi Kocaeli Şubesi Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB)’ da gerçekleştirildi. Etkinliğe, Uzm. Dr. Psikiyatri Figen Abacı, Psikol...

Daha Fazla Göster 02/12/2016 || 392

Deprem Gerçeği Çalıştayı 2’nci Gününde

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi´nin düzenlediği 3´üncü Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı bugün de devam etti.

Daha Fazla Göster 09/11/2016 || 445

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği,

Daha Fazla Göster 08/11/2016 || 521

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler