Mühendislik Fakültesi Umuttepe'de

 Nergis İlbeyli 21/10/2009 GÜNCEL/ EĞİTİM 3082
Mühendislik Fakültesi’nin Umuttepe Yerleşkesi’ne taşınmasının ardından düşüncelerini belirten Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Savaş Ayberk, 'Umuttepe her haliyle tam bir üniversite havası taşıyor ' dedi.

2002 yılında Umuttepe Yerleşkesi´ne Mühendislik Fakültesi için atılan temeller 2009 yılında modern bir binanın yükselmesiyle son buldu. 2009–2010 Eğitim yılı 8 bin 700 mühendislik öğrencisi için Umuttepe Yerleşkesi´nde başladı. Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Savaş Ayberk ile Vinsan´dan Umuttepe´ye taşınan Türkiye´nin en büyük Mühendislik Fakültesi hakkında bir söyleşi geçekleştirdik. 

 

Yaklaşık 40 bin metrekarelik alana kurulmuş Türkiye’nin en büyük mühendislik fakültesi 8 bin 700 öğrencisi ve 13 bölüm ile Umuttepe Yerleşkesine taşındı. Bölüm ve laboratuvarların taşınması sırasında herhangi bir sorunla karşılaşıldı mı?

 

Taşınma süresince hiçbir sorunla karşılaşılmadı. Laboratuvar ve atölye donanımları dışarıdan anlaşmalı profesyonel bir firma desteğiyle nakledildi. Bu konuda Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu ‘nun da çok önemli destekleri oldu. Laboratuvar araç gereçlerinde en ufak bir çizik dahi olmadı. Bölümlerin her birinin taşınması ayrı ayrı günlerde gerçekleşti, bu sayede ne bir karışıklık ne de bir sıkıntı ile karşılaşıldı. Çalışmalar baştan sona profesyonelceydi.

 

 

Mühendislik Fakültesi´nin yaklaşık 9 bin öğrenci ve personel nüfusu var. Sizce Umuttepe bu ek nüfusla birlikte barındırma adına bir sorun yaşar mı?

 

Herhangi bir sorun bana ulaşmadı. Şuanda 500 kişilik kız öğrenci yurdu inşaatı yapılıyor. Bunla birlikte Yahya Kaptandaki yurdunuzun dışında biri Hereke’de biri de merkezde vakfımıza ait iki adet yurdumuz öğrencilerin barınma ihtiyacına cevap veriyor. Umuttepe Yerleşkesi’nde 2 bin beş yüz kişilik bir yurdumuz daha var. Ayrıca Umuttepe Yerleşkesi’ne yakın bir mevkide kurulmuş Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konutları var. Öğrenciler bu evlerde uygun fiyata ev bulabiliyorlar. Öğrencilerin, barınma ihtiyaçlarının büyük bir kısmını bu konutlardan sağladıklarını duydum.

 

Mühendislik Fakültesi’nin Umutepe’ye taşınmasının ardından ulaşımla ilgili ek bir önlem alınacak mı?

 

Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu bu konuyla ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’den talepte bulundu. Gerekli önlemlerin belediyemiz tarafından alınacağını tahmin ediyorum. Yeni yolumuzun tamamlanmasıyla Umuttpe’ye üç ayrı koldan ulaşım imkânı sağlanacak ve böylelikle ulaşım adına hiçbir sorunumuzun kalacağını düşünmüyorum.

 

Vinsan Kampüsü ve Umuttepe Kampüsü hakkında düşündükleriniz nelerdir?

 

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Umuttepe Kampüsü’nün artıları Vinsan’a göre çok daha fazla. Üniversite denildiğinde akla görkemli binalar, büyük koridorlar, anfiler, büyük sosyal tesisler gelir. Vinsan bizim evimizdi. 1999 yılında Vinsan’a yerleştik. Altyapı oluşmamıştı. İlerleyen yıllarda iyileşen koşullarla Vinsan da kendini yeniden yapılandırdı. Bu yıl yeni kayıt olan öğrencilerimiz Umuttepe’de tam anlamıyla bir Üniversite ortamını bulmuş oldular.

 

Fakülte içerisinde öğrencilerin internet üzerinden bilgi takip edebilecekleri bir ortam mevcut mu?

 

Şu anda mevcut üç bilgisayar laboratuarımız var. Ancak teknoloji çağında yaşıyoruz ve bu üç laboratuvarımız öğrencilerin ihtiyacını karşılayamayabilir. Bu nedenle ileriki zamanlarda yeni laboratuvarlar açmayı planlıyoruz. Fakülte içinde de kablosuz ağ bağlantısı ile öğrencilerin internet üzerinden bilgiye ulaşmalarına katkıda bulunacağız.

 

Mühendislik Fakültesi Umuttepe Yerleşkesi´ndeki en büyük fakülte konumunda. Fakülte içi hizmetlerde personeller ihtiyaçları yeterince karşılıyor mu?

 

Mevcut personel gerekli hizmeti karşılama konusunda yeterli. Fakat temizlik konusunda ufak sorunlar yaşayabiliriz. Bu nedenle tedbir amaçlı ek personel için rektörlüğe talepte bulunduk. Vinsan’da güvenlik personelimiz Umuttepe’ye oranla daha yüksekti. Çünkü Vinsan Yerleşkesi’nin iki girişi vardı. Bu yüzden de güvenlik personeli sayısı fazlaydı. Umuttepe Yerleşkesi’nde ise çok sayıda güvenlik personeline ihtiyacımız yok, rektörlük bu hizmeti kendisi sağlıyor.

Geçen yıl Vinsan’dan taşınan beş bölümün ardında bu yılda kalan sekiz bölümün taşınmasıyla birlikte Mühendislik Fakültesi’nin sahip olduğu tüm bölümle şu şekilde sıralanıyor: Bilgisayar Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektronik Haberleşme Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Metalurji Malzeme Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği.

 

İletişim Fakültesi Genç Açı gazetesini dikkatle inceleyen Mühendislik Fakültesi Dekan’ı Prof. Dr. H. Savaş Ayberk, gazetemizi çok beğendi ve ileriki sayılarında da merakla takip edeceğini ifade ederek, ´Siz öğrencilerin çıkarmış olduğu bu gazete, sadece sizler gibi değerli öğrencilerin emeğinin ürünü olduğu için son derece kıymetlidir.´ şeklinde konuşarak yazacağı bir makale ile de gazetemize katkıda bulunmaktan memnun olacağını aktardı.

 

Kategorisindeki diğer haberler

Geçmişten Günümüze Öğretmen Okulları

 Koceli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu'nda 16 Mart Öğretmen Okullarının 170'inci yıldönümünde anma programı gerçekleştirildi. Etkinliğe  ko...

Daha Fazla Göster 16/03/2018 || 16

'Gazeteciler Kendi Yaralarına Merhem Olamıyor'

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken Kocaeli İletişim Fakültesi'nde Yerel Medya dersi kapsamında yerel medyada çalışan kadın gazetecileri ağırlandı. Etkinlikte her ikisi de KOÜ İletişim mezunu olan Kocae...

Daha Fazla Göster 07/03/2018 || 64

Kocaeli Üniversitesi’ne İki Ödül

Aydın Doğan Vakfı’nın her sene düzenlediği bu sene 29’uncusu gerçekleştirilen Genç İletişimciler Yarışması’nın ödülleri Yeditepe Üniversitesi’nde sahiplerine ulaştı . Kocaeli Üniversi...

Daha Fazla Göster 01/03/2018 || 47

Elginkan Vakfı'nda Haber Semineri

Elginkan Vakfı öncülüğünde ‘Haber Yazma Teknikleri’ adlı bir seminer düzenlendi. Seminerde eğitimci olarak Yönetim Danışmanı Melike Akın yer aldı. Etkinlik, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ...

Daha Fazla Göster 26/02/2018 || 102

TRT ve İletişim Fakültesi Öğrencileri Buluştu

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesinde bugün 4. Geleceğin iletişimcileri Yarışması tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda, TRT Medya Eğitim Koordinatörlüğü Müdürü Ekrem Özdemir ko...

Daha Fazla Göster 19/02/2018 || 60

“En Çağdaş Sınıf En Gürültülü Sınıftır”

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi tarafından ‘Etkinliklerle İlk Okuma Yazma Öğrenimi’ adlı etkinlik Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi. 

Daha Fazla Göster 12/12/2017 || 145

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler