Kargalar Sonunda Kovuldu

 Rabia Kurt 24/12/2005 GÜNCEL/ ÇEVRE 2027
İzmitlilerin başına yıllardır bele olan kargaları kovan cihaz bulundu. Kargaları kovmak İzmit’in şehir merkezinin 7 ayrı yere Kargakov cihazları konuldu. Cihazlardan, kargalar yakalanırken çıkarttığı sesleri çıkartıyor. Yakalama sesi duyan kargalar bölgeden uzaklaşıyor.

İzmit yıllardır kargalarla mücadele ediyor. Şehir merkezi yürüyüş yolu boyunca bulunan çınar ağaçları kargalarla dolup taşıyor. Kargalar, yürüyüş yolunda gezen vatandaşların ve çevredeki araçları üzerini pisletmeleri nedeniyle yıllardır büyük sorun teşkil etti. Yıllarca soruna bir türlü çözüm bulunamadı. Yaklaşık 2 yıl önce dönemin Saraybahçe Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya, kargaları kovmak için yol bulana 2 bin dolar ödül vereceğini açıkladı. Geçen süre zarfında çözüm bulunmadan yerel seçimler yapılınca, projeler uygulanamadı.

Seçimlerde Saraybahçe Belediye Başkanı seçilen Halil Vehbi Yenice’de çözüm yolları aramaya başladı. Başkan yenice, bir ara ağaçların üstüne mesine ipinden yapılmış saydam file koymayı bile düşündü. Bu file sayesinde kargalar ağaçlar üzerine konmadan uzaklaştırılacaktı. Bu yönde projeler üretmeye devam ederken İzmir’de bir firma Amerika’dan Kargakov cihazları ithal etti. Türkiye’ye getirilen cihaz ilk defa Saraybahçe Belediyesi tarafından denendi. Bu cihazdan olumlu sonuç alan belediye, 7 adet daha sipariş etti. Cihazlar yol boyunca sıra ile 7 ayrı yere konuldu. Bir cihaz 100 metre yarı çapındaki daire alanını etki edebiliyor. Cihazlarda çıkan ses, kargaların doğal ortamda avcılar tarafından yakalandığı sırada ve kartalların kargaları pençeleri arasına aldığı sırada çıkarttığı sesi çıkartıyor. Bu sesi duyan kargalar bölgeden uzaklaşıyor.

Cihazlar, akşam üstü ağaçların üstüne konmaya başlamadan yarım saat önce çalıştırılması gerekiyor. Belediye her gün cihazları saat 17:00 ile 20:00 arası çalıştırılıyor. Daha önce kargaların pisliğini şikayet eden vatandaşlar ve esnaflar, bu sefer cihazlardan çıkan sesten rahatsız oluyor. Belediye, çıkan sesten dolayı hoşgörü istiyor.

Kargakov cihazlarından sorumlu Saraybahçe Belediyesi görevlisi Erol Uyguç, cihazları çalıştırdığı zaman kargaların toplu halde bölgeden uzaklaştığını söyledi.

İzmit’e yaşayanların yüzde 90’nı kargaların pisliğinden nasibini almış. Bunlardan biri de Osman Sucu. Yürüyüş yolunda esnaflık yapan Sucu, yıllardır kargaların pisliğinden rahatsız olduklarını söyledi. Sucu kargaların pisliğinden nasıl nasibini aldığını söyle anlattı; “Ben dükkandan çıktım karşı taraftaki Fevziye camisine giderken yolda bir karganın pisliği üstüme geldi. Tekrar geri döndüm eve gittim üstümü değiştirip geri geldim. Dükkanın önü her gün karga pisliği ile doluyordu. Bu sistem güzel. Bu aralar pek pislik görmüyoruz. Ama cihazlar çok ses çıkartıyor. Pisliğe katlanacağımıza sese katlanırız.” 

Yıllardır İzmit’e yaşayan 67 yaşındaki emekli Ahmet Turan, karga pisliği nedeniyle yıllarca ikindi vakti yürüyüş yolunda gezmemeye çalışmış. Özellikle insanların hava alacağı ikindi vakti kargaların bölgede toplandığını belirten Turan, bu vakitte gezmeye çıktığımız zaman üstümüzde dolu karga pisliği ile eve döndüklerini söyledi. Son dönemden böyle bir sorunla karşılaşmadığını belirten Turan, yapılan çalışmanın olumlu sonuç verdiğine inanıyor.

Kuş gribi ile Kargakov satışlarında patlama oldu

Öte yanda kuş gribine sebep olan göçmen kuşlarını uzaklaştırmak için şirketler Kargakov cihazları kullanmaya başladı. Özellikle gıda ve kümes hayvancılığı üzerinde çalışan şirketler, rağbet edince, cihazlarda patlama oldu. Cihazları ilk defa America’dan bu yıl ithal eden Hikmet Etbaytaş, satışlarda patlama olduğunu söyledi. Etbaytaş, kuş gribinin baş göstermesi ile birlikte 20 sistem kurarak 800 cihaz sattıklarını söyledi. Küçükleri 550 büyükleri bin 500 dolara satılan cihazları, belediyeler, kümesleri olan şirketler, çatısını korumak isteyen şirketler, hava alanları ve gıda üzerine çalışan şirketler alıyor.

Kategorisindeki diğer haberler

KOÜ'de Makarnadan Köprüler Yarıştı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından bu sene ilki düzenlenen 'Makarnadan Köprü Yapma Yarışma'sında KOÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Böl&...

Daha Fazla Göster 23/03/2017 || 2051

Yıkımlara Çözüm Yalıtım!

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği tarafından "Yapılarda Su Yalıtımı" semineri düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak BTM Teknik Danışmanı Jozef Bonfil katıldı. 

Daha Fazla Göster 17/03/2017 || 2028

Akedemisyen Kadınlar Sergide Buluştu

Kocaeli Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (Tmmob) şubesi ev sahipliğinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Kadın Akademisyenler Sergisi gerçeklerşti. 11 farklı üniversiteden 26 sanatç...

Daha Fazla Göster 09/03/2017 || 2019

Annelik Bir İşlev Değil Tutkudur

Kültürel Etkinlikler Platformu kapsamında ‘Etkinlikizi’ grubunun düzenlediği Annelik ve Psikanaliz Söyleşisi Kocaeli Şubesi Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB)’ da gerçekleştirildi. Etkinliğe, Uzm. Dr. Psikiyatri Figen Abacı, Psikol...

Daha Fazla Göster 02/12/2016 || 2027

Deprem Gerçeği Çalıştayı 2’nci Gününde

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi´nin düzenlediği 3´üncü Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı bugün de devam etti.

Daha Fazla Göster 09/11/2016 || 2024

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği,

Daha Fazla Göster 08/11/2016 || 2031

Son Eklenen Haberler

En Çok Okunan Haberler